10 tipov, ako prestrieť vianočný stôl

11.12.2019

Vianoce sú jedinečnou príležitosťou, kedy môžeme zasadnúť ku krásne prestretému stolu s rodinou a priateľmi. Vianočné tabule by preto mala byť úplne výnimočná.

1. Poriadny stôl, najlepšie rozkladací

Pri štedrovečernej večeri sa pri stole schádza celá rodina, niekedy aj široké príbuzenstvo alebo viac našich priateľov. Pre túto príležitosť oceníte rozkladacie jedálenské stoly. Tento večer patrí k nejslavnostnějším okamihom v roku a ďalšie sviatky, Silvester aj Nový rok by mali byť rovnako nezabudnuteľné.

2. Pridajte vianočný obrus

Aby boli okamihy počas stolovania naozaj slávnostné, musíte mať krásne prestretý štedrovečerný stôl. K tomu potrebujete pekný vianočný obrus, s ktorým vyzerá všetko slávnostnejšie. Môžete zvoliť vianočné vzory, alebo biely, jemne pastelový, ale aj zelený alebo červený jednofarebný obrus a naň dať menšie, ozdobný obrus a obrúsky.

3. Vianočné prestieranie a obrúsky

Nezabudnite na vianočné prestieranie a obrúsky. Papierová servítka zložený do trojuholníka dajte pod vidličku, plátenný a jednoducho preložený obrúsok vľavo od vidličky. Môžete ho aj ozdobiť a dať doprostred taniera. Všetky farby k sebe musia ladiť.

4. Červenozlatý kombinácia

Farebné ladenie interiéru a stola je veľmi dôležité. Červená a zlatá neodmysliteľne patrí k vianočným sviatkom. Pokojne ju dajte na obrus aj prestieranie. Doplňte červenú vianočnú hviezdu, červené sviečky do svietnika a pridajte pozlátené ozdoby, dekorácie, imelo a doplnky. Ak dáte zelený podklad a čečiny na svietniku či adventnom venci, výsledok bude dokonalý. Červené a zelené taniere patrí k tradičným kombináciám.

5. Strieborná s bielou či modrou

Zimné třpytivost bieleho snehu, poletujúcich vločiek a oslňujúcich cencúľov navodíte striebornú, bielu a bledomodrou farbou. Pravou čerešničkou na torte bude stôl nazdobený v tomto štýle. Snehovo biely obrus s jednoduchými striebornými doplnkami bude elegancie sama. Kombinácia je slávnostné, rovnako ako biely porcelán.

Moderný jedálenský stôl - nábytok - interior.sk

6. Tradičný prírodný štýl

Pokiaľ si chcete domov vyzdobiť v tradičnom duchu prírodných materiálov, stavte na slamené ozdoby. Doplňte šišky, gaštany, žalude, orechy, šípky, jarabiny a ďalšie sušené plody a kvety, pridajte machy, zelené čečiny a imela. Svoju štedrovečernej tabuli večeru môžete doplniť aj pozláteným imelom, ľanom a vetvičkami brezy.

7. Ako prestrieť riad

Na štedrovečernej tabuli by malo mať riadu svoje miesto. Zvoľte jednofarebný a elegantný servis. Veľmi efektné je tradičný porcelán. Pripravte plytký a hlboký tanier, 3 centimetre od kraja stola. Príbory dajte tak, že mimo budú tie, čo budete potrebovať ako prvý. Dezertné príbory patrí nad taniere a poháre na víno i na vodu nad špičku noža.

8.Vánoční dekorácie

Vianočné dekorácie dodajú tú správnu atmosféru. Na slávnostný stôl dajte zelené vetvičky čečiny, najlepšie jedľové, tují a jalovec, aby hneď neopadali. Pridajte vianočné ozdoby podľa zvolených farieb. Na sviatočný tabuli dajte adventný veniec alebo svietniky. Svetlo sviečok ku sviatkom patrí. Pekné sú ozdobené vázy, košíky, ošítky a misy.

9.Důležité detaily

Pri štedrovečernej večeri nezabudnite na síce drobné, ale dôležité detaily. Slávnostné stôl môžu zdobiť živé kvety, vetvičky čečiny, imelo, adventný veniec aj svietnik. Pripravte si zasadací poriadok a nechajte všetkým pod tanierom šupinu z kapra alebo drobnou mincu. Nezabudnite na svietniky a horiace sviečky, ktoré dodajú jedinečné čaro.

10. Jednoduchá elegancia na štedrovečernú tabuľu

Pokiaľ máte domov zariadený prakticky, funkčne a jednoducho, v podobnom duchu prestrite i sviatočné tabuľu. Nemusíte to s dekoráciami nijako preháňať. Dajte dekoráciu doprostred stola a zlaďte ju s obrusom a prostírky ladiacimi s farbou ostatných dekorácií v byte či dome. Menej, je často viac. A na jedálenské stoly patrí hlavne pokrmy.

 

Moderný jedálenský stôl - nábytok - interior.sk