4 veľké chyby, ktorých sa dopúšťame pri zariaďovaní bytu

12.05.2020

Vybavte svoj byt chytro! Pozrite sa na najčastejšie chyby, ktoré ľudia pri vybavovaní bytu páchajú. Prešľap môžete urobiť vo farbe, štýle i skladbe nábytku.

Príliš (sériových) dekorácií

Mnoho osôb vybavujících novú domácnosť alebo v snahe o oživenie interiéru siaha po pekných dekoráciách, ktoré plnia katalógy obchodov s bytovými doplnkami. Ide v podstate o prvky, ktoré má mnoho ľudí potrebu hromadiť. Neraz ste iste na sociálnych sieťach narazili na dekoračné prvky nakúpené v množstevné zľave; zostavy z nápisov "home" alebo "family" doplnené celou rodinou fúzatých škriatkov doplnené o zhluk nespecifikovatelných sošiek abstraktných tvarov. Pritom niektoré z týchto drobností môžu samy o sebe robiť radosť, než sa z nich stanú lapača prachu či prekážky v ceste k bezproblémovému upratovania.

Ešte horšie je, ak sa dekorácie farebne a mnohokrát aj sezónne tlčú. Každý pes je potom iná ves a nie je jasné, či tá zostava na rímse je dlhodobá zbierka kuriozít, alebo len neuvážený nákup doplnkov. Zvoľte si vybavenie v jednom štýle a u dekorácií pristupujte rovnako. Hlavne si nimi nenechajte uberať životný priestor a slobodu, o ktorú prichádzate každým upratovaním, kedy musíte přeskládávat dekoratívne sklenené kamene z miesta na miesto. Sezónne dekorácie schovajte do skrine a nechajte ich odpočinúť do budúcej sezóny.

Farebné a štýlové podivnosti

Dizajnéri odporúčajú držať sa aspoň rámcovo v jednom štýle v rámci domácnosti. Akokoľvek to znie samozrejme, veľa ľudí má tendenciu vo svojich domovoch vytvárať časové kapsule, vďaka ktorým sa z francúzskeho vidieka prenesiete do Buckinghamského paláca prekročením prahu z kuchyne do spálne. Samozrejme, domov má vyhovovať predovšetkým obyvateľmi, ale položte si otázku, do akej miery sa cítite príjemne v takomto priestore

Aj farby a vzory môžu spôsobiť pár záchvatov padúcnice, pokiaľ z interiéru urobíte úplnú koláž. Myslíte si, že situáciu zachránite voľbou jedného jediného odtieňa? Chyba lávky. Jednofarebný priestor môže splynúť v jednu farebnú masu, z ktorej sa len tak nedostanete. Predstavte si, že by ste strávili deň v miestnosti, kde je každý centimeter plochy v jednom odtieni ružovej alebo napríklad čierne. Výraznými farbami šetrite na zvýraznenie centrálnych bodov v miestnosti (zaujímavej okno alebo pohovka) a zvyšok skúste skôr usadiť niečím striedmejším.

Sťaženie prístupnosti

Na toto narazíte najmä v prípade, že sa často sťahujete so svojím stálym nábytkom a vybavením. Môže sa stať, že pri presune z väčšieho bytu do menšieho vás nábytok naraz zahltí. Nemusí sa jednať zrovna o neschopnosť jednotlivé kusy rozmiestniť tak, aby na vás pocitovo nepadali steny, ale zistíte, že skriňa a pohovka sa do obývacej izby dohromady nezmestia.

Je naozaj dôležité, aby ste si byt pred zaobstaraním nábytku niekoľkokrát premerali a počítali s tým, že sa budete musieť dostať k oknu, že bude potrebné otvoriť dvere a že sedací nábytok musíte odsunúť, aby ste ho použili. Dajte si priestor a slobodu. Podľa feng shui musí energie v byte prúdiť bez prekážky. Má to niečo do seba. Skúste z jednej strany bytu prebehnúť bez toho, aby ste niečo museli odsúvať, presúvať alebo do niečoho narazili. Ako vám to ide?

 
 
Obývací nábytek SIMBA komplet 01

380.68 € 404.25 €

 
 
 
Obývací sestava CORSIKA C

681.75 € 717.46 €

 
 
 
Obývací sestava Atol A

9.00 € 9.00 €

 

Úložné priestory na dosah

Je príjemné mať úložné priestory po ruke. Radi urobíte dva kroky pre to, aby ste našli niečo, čo používate raz za čas. Ale je to nutné na úkor ľahké dosiahnuteľnosti stavať prekážky v priestore? Možno nemáte dostatok miesta pre cvičenie pilates alebo väčšiu oslavu. Premýšľajte, či by niečo z toho bolo jednoduchšie, keby ste niektoré skrine a regály vymenili za skrinky alebo poličky vysoko pri strope.

Za týmto účelom určite využijete poličky nad dverami v predsieni. Môžete na nich odložiť menej nosené topánky, krémy na topánky alebo iné nevyhnutné veci, napríklad väčšiu batožinu. Zdvihnite predmety, ktoré vás obklopujú, do výšky a užite si priestor okolo.