5 pravidiel, ako zariadiť útulnú spálňu

12.02.2021

5 pravidiel, ako zariadiť útulnú spálňu

Mnoho z nás sa po náročnom pracovnom dni večer teší do postele. Chceme si počas noci poriadne oddýchnuť, vyspať sa a nebyť ráno unavení. K tomu je potrebné upraviť prostredie. Ako si tu vytvoriť oázu pokoja, kde sa nám zdajú sladké sny?

Spálňa by mala byť zariadené tak, že na nás pôsobila upokojujúco. Tu máme relaxovať, oddýchnuť si, zabudnúť na všetky nepotrebné informácie, úplne vypnúť, upokojiť sa a dobre sa vyspať. K tomu je potrebné okrem kvalitnej postele, dobrý rošt aj priedušná matraca. Okrem fyzického a psychického rozpoloženia na nás pôsobí i zvolený interiér. Ten môžeme spríjemniť vhodnou zmenou a úpravou.

1. Závesy pre pokojný spánok

Rovnako ako farba stien celý priestor ovplyvní aj dobre zvolené závesy. Sú veľmi praktické a navyše zútulnia priestor spálne. Zatemnenie v spálni je veľmi dôležité pre kvalitný spánok. Je dokázané, že naše telo sa dokáže dôkladne zregenerovať len v dokonalej tme a predísť nesústredenosti alebo bolesti hlavy. Preto zvoľte pekné závesy, ktoré farebne zladíte s ďalším vybavením spálne. Do farieb môžete ladiť posteľné obliečky, príjemné a mäkké prestieradlo i malé vankúšiky. Vyberte ľahký, jemný materiál a farbu, ktorú máte radi. Zlaďte ju s celým interiérom spálne.

2. Nežné vankúšiky a vankúše

Útulnosť vašej spálne podčiarknite okrem závesov a obliečky tiež ozdobnými, malými vankúšiky a vankúšmi v rôznych tvaroch a prikrývkou na posteľ. Vankúšiky sú pekným, praktickým a príjemným doplnkom každej spálne. Navodzujú pocit uvoľnenia a relaxácie. Môžete zvoliť rôzne tvary, materiály, dizajn a vzory. Naviac sa dajú vzájomne skvele kombinovať. Nebojte sa originality. Vankúšiky sú doplnkom, kde môžete naplno prejaviť svoju kreativitu. Pokiaľ nebudú slúžiť len ako dekorácia a budete na nich v noci aj spať, vyberte príjemný materiál, na ktorom sa vám bude pekne zaspávať.

3. Zrkadlo do spálne patrí

Vybavenie spálňa voľte jednoduché a vzdušné. Ak stavíte na spálňové zostavy, máte istotu, že bude všetko k sebe dokonale ladiť a priestor bude útulnejší, než keby ste kupovali jednotlivé kusy nábytku osobitne. Mnoho žien chce mať v spálni svoj toaletný stolík so zrkadlom, preto zrkadlo do spálne neodmysliteľne patrí. Mnoho posuvných dverí spálňových zostáv tiež často tvorí zrkadla. Akonáhle sa oblečiete, hneď sa môžete v praktickom zrkadle uistiť, že vášmu vzhľadu nič nechýba a doladiť konečný outfit. Zrkadlá navyše priestor spálne presvetlí a opticky zväčší. Dodajú spálňu luxusný a elegantný vzhľad. Farby nábytku aj stien zvoľte v chladnejších a tlmených tónoch, aby pôsobili upokojujúcim a príjemným dojmom. Veľmi krásna sú aj voľne stojace zrkadla.

4. Priestor prevoňajte

Aby sa vaše telo i myseľ naozaj uvoľnila a oddýchli ste si, zvoľte to, čo pôsobí na vaše zmysly. Priestor dobre vyvetrajte a potom si vezmite na pomoc aromatické tyčinky, aromalampy alebo difuzér. Záleží na tom, či milujete soľné lampy alebo napríklad skôr vonné sviečky. Veľmi príjemný je aj včelí vosk. Najvhodnejšie vôňa pre upokojenie a navodenie spánku je vanilková, levanduľová alebo jazmínová. Môžete si dať na nočný stolík aj čerstvé kvety, pokiaľ teda netrpíte alergiou. Dajte si ale pozor na silno voňajúce kvety, ako sú konvalinky, ľalie, hyacinty alebo orgován. Vždy myslite na to, že vôňa má byť len jemná a príjemná. Vhodné sú aj rastliny v kvetináči, ktoré zjemnia priestor a navodí pocit harmónie.

5. Nezabudnite na roztomilé doplnky

Spálňa by mala byť vždy priestranná a vzdušná. Nábytok voľte v neutrálnych farbách a miestnosť zbytočne nenaplňte. Ak si radi čítate, doplňte pohodlné kreslo a stojacu lampu, v ktorom môžete relaxovať. Pridajte elegantný pléd, ktorý vás v prípade potreby zahreje a pekný prehoz na posteľ. Pre zjemnenie priestoru a príjemnejšie ranné vstávanie si k posteli dajte jemné koberčeky, ktoré zahrejú vaše chodidlá. Nenahraditeľným pomocníkom je nočný stolík so zásuvkou a uzatvárateľnými dvierkami, doplnený lampičkou, fotografií v rámčeku, kvetinami alebo vázou. Dekoratívne predmety môžete vystaviť aj na poličky, ktoré možno použiť aj pre zútulnenie iných miestností. Priestor spálne naplní príjemným pocitom domova aj elegantné komody.