6 tipov, kam umiestniť práčku, aby ste ušetrili miesto v byte

25.02.2021

Máte malú kúpeľňu a je pre vás dôležitý každý centimeter miesta? Poradíme vám, kam umiestniť práčku, aby vám dobre slúžila a zbytočne nezaberala voľný priestor.

1. Kúpeľňa

Práčku aj sušičku najčastejšie nájdete v kúpeľni. Je to praktické. Máte po ruke všetky pracie prostriedky aj kôš na špinavé prádlo, je tu odtok vody a odpad. Práčku môžete postaviť voľne k stene alebo ju schovať do kúpeľňovej skrine. Nad práčku s predným plnením v prípade potreby umiestnite police. Sem schováte všetky potrebné veci, ktoré nechcete mať na očiach. Naozaj malá kúpeľňa potrebuje špeciálny nábytok. Len tak sa vám do nej bez problémov zmestí všetko potrebné. Inšpirujte sa pri zariaďovaní bytu v našom článku Ako vybrať nábytok do kúpeľne.

2. Technická miestnosť

Technická miestnosť alebo komora je jednoznačne najlepším miestom pre umiestnenie práčky a sušičky. Ak sa vám sem vojde aj kôš na bielizeň a pracie prostriedky, máte vyhrané. Pre napojenie na odpad a prívod vody je ideálne, ak technická miestnosť susedí s kúpeľňou, toaletou alebo kuchýň.

Box s produkty: https://www.nabytek-interior.cz/112-koupelnove-sestavy

3. Kuchyňa

S práčkou v kuchyni ste sa možno už stretli. Zabudovaný elektrospotrebič v kuchynskej linke je nenápadným a veľmi praktickým pomocníkom. Počítajte s jej inštaláciou už pri navrhovaní kuchyne a vždy voľte práčku s predným plnením. Drobnou nevýhodou práčky v kuchyni môže byť manipulácia so špinavým aj vypraným bielizňou blízko miesta, kde sa varí.

4. Obývacia izba a spálňa

Práčka v obývacej izbe alebo spálni je trochu špecialitou interiérového dizajnu. Občas ale nie je na výber a spotrebič musíte umiestniť tam, kde je na neho miesto. V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo dizajnových a veľmi tichých kúskov. Pri výbere práčky nešetrite a poobzerajte sa po spotrebičmi, ktorý spĺňa tie najprísnejšie požiadavky.

5. Práčka na stene

Stále viac ľudí býva vo veľmi malých bytoch. Moderné sú tiež takzvané tiny house. Malé domčeky na kolesách, ktorých podlahová plocha sa pohybuje okolo 20 m². Novému štýlu bývania sa prispôsobila aj ponuka nábytku a elektrospotrebičov. Jednou z noviniek je práčka na stene. Je navrhnutá ako plnohodnotný a dizajnový kúsok, má dotykovú obrazovku a ponúka až 8 programov prania.

6. Práčka pod umývadlom

Zaujímavým kompromisom malých bytov je umiestnenie práčky pod umývadlo. Je však potrebné dodržiavať určité pravidlá. Práčku nemôžete umiestniť pod akékoľvek umývadlo, ale iba pod také, ktoré stoja na doske. Berte tiež ohľad na výšku umývadla. Nebude vďaka práčke až moc vysoko? Ideálnym riešením je zakomponovať práčku už do stavebných plánov kúpeľne. Tak budete mať istotu, že na nej máte vyhradený dostatok miesta.

Mimochodom, práve v malých priestoroch je praktický nábytok veľmi dôležitý. Ak aj vy bývate na pár metroch štvorcových, pozrite sa na chyby, ktorých sa dopúšťame pri zariaďovaní bytu.