7 najčastejších chýb pri výbere kúpeľňového nábytku

28.01.2021

Plánujete vybrať nábytok do kúpeľne a pripadá vám, že nie je čo pokaziť? Poučte sa z chýb tých, ktorí to isté zažili pred vami. Nábytok do kúpeľne je delikátna záležitosť aj preto, že kúpeľne sú malé, tmavé a náročné miestností. Vyberte múdro.

Nedostatok úložných priestorov

Hoci sa to nezdá, kúpeľňa potrebuje veľa miesta na uloženie drobností a predmetov denného použitia. Nielen ženy dnes využívajú nevyhnutnosti, ako je kefa, fén alebo tégliky s krémami. Do kúpeľne môžete uložiť príslušenstvo k holení alebo k elektrickému kefky. Nie je od veci uložiť uteráky tam, kde by vás ich náhla neukojená dopyt mohla prekvapiť, teda do kúpeľne. Skrine a skrinky do kúpeľne bývajú úzke, vysoké a pojmú mnoho vecí.

Nízka vodeodolnosť nábytku

V kúpeľni potrebujeme nábytok, ktorý vydrží vysokú vlhkosť. Nejde len o vodu, ktorá dostrekne z vane, ale aj o kondenzát pary, ktorý sa usadzuje na nábytku a stenách. Najviac citlivé sú samozrejme skrinky v blízkosti vane a umývadla. Ak vpije sa voda do materiálov, mení sa ich vlastnosti. Zvlášť menej kvalitný nábytok z drevotriesky vo vlhku mení tvar. Zhoršuje sa jeho stabilita a skrinky nedrží pohromade. Kovové súčiastky môžu byť zle ošetrené proti vlhkosti a podliehať korózii. Vyberajte kúpeľňový nábytok z masívnych materiálov, ošetrený vodeodolným lakom. Vhodný je vysokotlakový laminát alebo corianovej doska, prípadne iný nábytok opatrený špeciálnou fóliou. Nebojte sa investovať. Tu sa rozhodne neoplatí šetriť.

Nevhodné dispozície nábytku voči miestnosti

Nezabúdajte dobre zmerať priestory a skrinky. Myslite na to, že skrinky je nutné otvárať. Počítajte teda aj s priestorom okolo nich. Ignorovať by ste nemali ani farby obloženie a stien, ktoré by mali s nábytkom aspoň trochu ladiť. Farby sa nemusia zhodovať, ale nie je vhodné, aby sa tĺkli teplé farby so studenými a podobne. Skvelým riešením sú kúpeľňové zostavy, ktoré vzájomne ladia a dopĺňajú sa.

Voľba nepraktického nábytku

S predchádzajúcim odstavcom súvisí aj skutočnosť, že budete potrebovať kúpeľňu občas upratať. Preto by ste mali vyberať nábytok, ktorý sa ľahko odsúva alebo je možné za neho alebo pod neho dosiahnuť. Po tejto stránke sú výhodné skrinky privŕtanie k stene, pretože je možné pod nimi vytrieť a zároveň za nimi nie je priestor, ktorý by bol ťažko dosiahnuteľný. Preto voľte nábytok, ktorý vyhovuje práve vašim upratovacími návykom.

Nábytok tienia v priestore

Hlavne v malých kúpeľniach by ste mali riešiť aj svetlo. Ak sa v miestnosti niekto palíc a líči, bude potrebovať prirodzené studené svetlo. Svetlo sa ideálne privádza oknom, nemusíte sa báť prilákať ho zrkadlom proti oknu alebo zdrojmi svetla (dverám, svetlíka). Zrkadlá sa tiež predávajú s prídavný svetlom perfektne simulujúcim deň. Preto pri výbere nábytku neuberajte prioritu prirodzenému zdroju svetla. Najmä v malej miestností ho budete potrebovať.

Opomenutie užitočných maličkostí

Počas vybavovania kúpeľne myslite aj na drobnosti, ktoré dopĺňajú nábytok; pretože nie všetko sa dá schovať do skrinky. Budete potrebovať miesto na zavesenie župane či uterákov, odkladanie šampónu a mydla v sprche či u vane, stojančeky na pastu a kefky, predložku pred vaňu alebo možno aj protišmykovú podložku do vane. Nezabúdajte tiež na koše na bielizeň; pretože bývajú spravidla objemné, myslite na ich umiestnenie v priestore. Nie všetko je nutné pchať silou mocou do skrine, preto premýšľajte aj nad variantmi výnimkou nábytku, ktoré však musia s nábytkom sedieť v priestore.

Nedostatočné plánovanie

Niekedy sa stáva, že pri spontánnom nákupe vybavenia vyberáme impulzívne, podľa farieb, vkusu a pocitu, ktorý nám nábytok dáva. Samo o sebe to zle nie je, ale je nutné myslieť aj na ďalšie okolnosti, ktoré nám môžu skomplikovať život. Vezmite si preto meter, papier a ceruzku a zakreslite si koľko voľného priestoru máte, či sa dostanete ku všetkým zásuvkám a myslite aj na rozmery spotrebičov, ak ich sem budete umiestňovať (práčka a sušička). Návrhári interiérov odporúčajú najprv vybrať nábytok a potom nechať zaviesť odpadmi, vodu i spoje. Obrátene riskujete fakt, že jedno nebude pasovať na druhej. Jediným riešením je potom nábytok na mieru. Ak sa vám podobné problémy riešiť nechce, vyberajte nábytok úplne na začiatku procesu.

Kúpeľňová zostava ASMARA s umývadlom