7 tipov, ako zariadiť obývaciu izbu podľa Feng Shui

22.04.2021

Naše byty nás môžu podporovať a dodávať nám energiu. Stačí len vedieť, ako jednotlivé miestnosti zariadiť a aké zvoliť farby. Spoločne sa teraz pustíme do navrhovaní interiéru v obývacej izbe.

1. Neseďte chrbtom k dverám

Ak to len trochu ide, umiestnite sedaciu súpravu alebo pohovku k stene. Práve tá vám dodá pocit stability. Nikdy nemajte za chrbtom dvere alebo okno. Prečo? Neuvidíte, kto vchádza do miestnosti alebo čo sa deje vonku. A práve táto neistota vás oslabuje. V miestnosti sa nebudete cítiť v bezpečí. 

Pohovka Simon

2. Pozor na rozmiestnenie sedačky a kresiel

Sedací nábytok rozmiestnite do kruhu. Všetci v miestnosti by na seba mali dobre vidieť. Naľavo od sedacej súpravy postavte niečo vysokého. Môže to byť kvetina, lampa, socha alebo vitrína. Napravo umiestnite menšie stolík alebo taburetku. Zo sedacie súpravy by ste mali pozerať do otvoreného priestoru. Po stranách môže byť okno alebo dvere. Neseďte ale ku dverám čelom, boli by ste takzvane "na rane" pre každého prichádzajúceho.

3. Nábytok by mal byť z prírodného materiálu

Nábytok do obývačky vyberajte ideálne z prírodných materiálov. Komody rozostavte tak, aby nebránili voľnému priechodu miestností a priestor zbytočne nezahltily. Ak máte malý byt, voľte svetlé drevo a napríklad tenké kovové nohy. Priestor bude vyzerať vzdušnejšie.

Obývacia zostava Kontro A

4. Stôl udržujte čistý a v dobrom stave

Konferenčný stôl je známkou zdravia a hladkého prúdenie energie. Udržujte ho preto čistý. Neodkladajte na neho časopisy, knihy a nenechávajte v miestnosti použitý riad. Uprostred stola môžu stať kvety. Vyhnite sa však tým sušeným alebo s ostrými tvarmi. Ideálne sú čerstvo rezané kvety s guľatými listami.

5. Pustite do miestnosti čerstvý vzduch a svetlo

Poznáte príslovie "Kam nechodí slnko, tam chodí lekár?" Svetlo a čerstvý vzduch nie sú dôležité len z pohľadu Feng shui, ale aj z pohľadu medicíny. Váš byt by mal byť čo najviac presvetlený. Otvorte okná dokorán a nechajte do miestnosti vstúpiť slnečné lúče. Tmavé kúty presvetlite lampami, kvetinami alebo zrkadlami. Dôležitý je tiež čerstvý vzduch. Pravidelne a intenzívne vetrajte. Svieži vánok povzbudí vašu myseľ a prebudí vaše zmysly.

6. Vyberte harmonické farby

Z pohľadu Feng shui do obývacej izby patrí predovšetkým svetlé a prírodné farby. Aké to sú? Biela, béžová, hnedá alebo šedá. Oceníte tu tiež hrejivé odtiene žltej a oranžovej. Žltá farba symbolizuje radosť, energiu a túžbu rozvíjať sa. Pôsobí otvorene, optimisticky, veselo a uvoľňuje napätie. Výrazné doplnky dodajú vášmu domovu šmrnc a energiu. Biela a béžová sú farbami pokoja, mieru a relaxácie. Svetlo vymaľujte predovšetkým múru a jemné farby použite aj na nábytok. Šedá farba je neutrálna a vyzerá dobre napríklad na sedacej súprave.

7. Ozdobte miestnosť vhodnými doplnkami

Dekorácie v obývacej izbe by mali byť optimistické. Vyberte si obrazy alebo doplnky, ktoré vo vás vyvolávajú dobrú náladu a pekné spomienky. Na upokojenie použite väčšie kamene. Tie uzemňujú a navodzujú pocit harmónie. Krásne vyzerajú tiež fontánky alebo akvárium. Centrom miestnosti by nemala byť televízia. Do stredu diania umiestnite radšej krb alebo výhľad z okna. Materiály voľte prírodné. Najlepšou voľbou je drevo, kamene, kožušina alebo vlna.

Obývacia zostava ADEL