Aká je správna výška stoličky a stola? Myslite na vaše zdravie

02.02.2022

Bolí vás po celom dni v práci chrbát, hlava alebo dokonca celé telo? Alebo sa vám po jedle pri stole v jedálni ťažko pohybuje? Problémom môže byť fakt, že používate nevhodný nábytok. Poradíme vám, ako vyberať vyhovujúce rozmery stolov a stoličiek.

Pracovné stoly

Pracovné stoly v kanceláriách by mali z hľadiska bezpečnosti práce spĺňať určité parametre, aby bolo možné vytvoriť zamestnancom zdravé podmienky na výkon práce. Dlhodobé porušovanie týchto nastavených noriem môže viesť k problémom s chrbtom, bolesťou hlavy alebo problémy so šľachami.

Rozmery písacieho stola

Stoly do kancelárie majú stanovenú výšku podľa priemernej ľudskej postavy. Správna úroveň dosky je v tomto ohľade vo výške cca 75 cm. Medzi sedadlom stoličky a dolnou stranou pracovnej dosky by mala byť medzera asi 30 cm. Ak nie je možné zaistiť po celej dĺžke stola priestor pre nohy s hĺbkou aspoň 60 cm, meria sa v mieste sedenia hĺbka v niekoľkých úrovniach. Vo výške 12 cm od zeme by mal mať sediaci človek pri nohách priestor v hĺbke 60 cm. Vo výške 55 cm nad zemou by sme mali mať priestor v hĺbke stola aspoň 45 cm a vo výške od 62 cm, kde už sa nepočíta s veľkým rozmachom končatín, stačí hĺbka 20 cm.

Hĺbka stola je dôležitá taky kvôli postavenie monitora. Počítačový monitor by mal byť od očí vzdialený približne 60 cm, čo je minimálna hĺbka pre dolné končatiny. Väčšina stolov však máva hĺbku väčšiu, väčšinou od 80 cm. Šírka stola by mala byť dostačujúca na to, aby sa na neho zmestili všetky potrebné pracovné pomôcky a užívateľ stola mal dostatok priestoru k voľnému pohybu nad doskou. Obvyklá šírka býva okolo 120 cm.

 
 
Pracovný stôl June typ 80

9.00 € 9.00 €

 
 
 
Písací stôl NERO L

152.46 € 163.54 €

 
 
 
 

Pomer medzi stoličkou a stolom

Ako je to z hľadiska bezpečnosti práce? Priestor pod stolom, kde sú pri práci umiestnené nohy, by mal mať minimálnu výšku 60 cm, dĺžku 50 cm a hĺbku 50 cm. Výška pracovnej dosky od podlahy by mala byť okolo 70 cm. Pokiaľ má stôl upraviteľnou výšku dosky, rozsah takej výšky by malo byť možné nastaviť medzi 62 a 82 cm.

Teraz k výberu kvalitné kancelárske stoličky: stolička by mala mať opierky hlavy i rúk a sedadlo stabilné pri všetkých pohyboch. Žiadané pohyby rúk by mali byť možné a nemali by im brániť žiadne prekážky. Kancelárska stolička musí byť v mieste bedier zakrivená. Osoba s výškou postavy 170 cm by mala mať sedák stoličky nastavený na 46 cm a postava od 185 cm na 52 cm. Dolné končatiny potom zvierajú ten správny (teda pravý) uhol.

Detský písací stôl

S detským nábytkom je to trochu zapeklité. Deti rastú a ich potreby sa menia. U detí viac ako u iných kategórií záleží na tom, aby mali stoly a stoličky správnu ergonómiu. Hrbenia, zlé sedenie alebo vzdialenosť od počítača môžu viesť k rôznym vývojovým patológiím. Dieťa vyrastajúce u nevhodného stolu a stoličky môžu trpieť bolesťami hlavy, únavou a časom aj bolestí chrbta.

Keď sa dieťa k stolu posadí, prisunie sa nadoraz a položí na dosku lakte a potom paže, malo by byť možné zvierať v lakti uhol 90 °. Dieťaťu by sa malo pohodlne vstávať a zase sadať k stolu, potom tiež pohybovať v lakti bez väčšieho zapojenia ramien a chrbta.

Výška detského stola je v rozmedzí 50 až 75 cm. Ideálne sú polohovateľné stoly, ktorých výšku je možné upraviť podľa potrieb dieťaťa. Aj tu platí ideálna hĺbka stola nad 60 cm, čo je ideálna vzdialenosť očí od monitora. V každom prípade môžete zvoliť detskú stoličku s možnosťou zmeny výšky sedla, ktorej zníženie a zvýšenie je oveľa jednoduchšie a je vhodná k stolu každej výšky. Kúpa vyššieho stola s polohovateľnou stoličkou je do budúcnosti praktická; tento kus nábytku nebudete musieť riešiť do budúcnosti, zvlášť ak existuje variant, že sa dieťa bude pri stole vyskytovať často.

 
 
Detský stolček Tomík

9.00 € 9.00 €

 
 
 
 
 
 
 

Výška jedálenského stola

Aj jedálenské stoly majú svoju ergonómiu, je však pomerne podobná situácii s pracovnými stolmi. Jedálenský nábytok má umožňovať taktiež vzpriamené sedenie, ktoré podporuje lepšie trávenie. Medzi hornou plochou sedadla a hornou plochou stola by mala byť vzdialenosť od 24 do 32 cm. Výška jedálenského stola sa môže približovať teda tým pracovným, a to hodnotou okolo 75 cm. Stoly pre jednu osobu by mali mať aspoň 60 cm do šírky i hĺbky. Stoly pre dve osoby mávajú hĺbku až 75 cm. Jedna osoba by mala mať k dispozícii manipulačný priestor 50 x 40 cm, ktorý je vymeraný podľa plochy, už zaujme jedna jedálenská súprava.

 
 
Jedálenský stôl Amidala

9.00 € 9.00 €

 
 
 
 
 
 
Jedálenský stôl Arven

9.00 € 9.00 €