Ako ďaleko sedieť od televízie, abyste si nekazili zrak

27.10.2021

Pri výbere televízora berte do úvahy nielen cenu a značku, ale aj veľkosť spotrebiča. Je veľkosť uhlopriečky vhodná pre váš interiér? 

Veľkosť televízora v pomere k veľkosti miestnosti 

 

Všetci chceme veľký televízor, vďaka ktorému sa budeme cítiť ako v domácom kine. Veľká uhlopriečka však nie je vždy najlepšou voľbou. Pri kúpe televízora zohľadnite veľkosť miestnosti. Uhlopriečka 50", čo je približne 125 cm, vám poskytne príjemný filmový zážitok. Uhlopriečka 60", čo zodpovedá 150 cm, vám poskytne naozaj dobrý zážitok zo sledovania. 

Bude vás zaujímať: 7 tipov, ako zariadiť obývaciu izbu podľa Feng Shui

Ako ďaleko sedieť od televízora 

 

Vzdialenosť medzi televízorom a pohovkou závisí aj od typu obrazu. Televízor s rozlíšením Full HD umiestnite do vzdialenosti najmenej 2,5-násobku jeho uhlopriečky. Ako to vyzerá v praxi? Ak máte uhlopriečku 60" (približne 150 cm), umiestnite pohovku minimálne 4 metre od televízora. Televízor 4K umiestnite do vzdialenosti rovnajúcej sa jeho uhlopriečke. Opäť si uveďme príklad. Televízor s uhlopriečkou 60" (približne 150 cm) umiestnite do vzdialenosti najmenej 1,5 metra od pohovky. 

Obývacia zostava ADEL 3

Obývacia zostava ADEL 3

Umiestnenie televízora v miestnosti 

Televízor najčastejšie umiestňujeme na televízne stolíky alebo priamo na stenu. Aká vysoká by mala byť? Uistite sa, že stred obrazovky je vo výške očí sediacej osoby. To je približne 90 až 120 cm. Takto sa nebudete musieť nakláňať ani pozerať na televízor. Dôležitý je aj voľný priestor okolo televízora. Na každej strane nechajte aspoň 3 cm voľného miesta. To umožní dostatočné vetranie spotrebiča. Dbajte tiež na to, aby bol televízor umiestnený v strede pohovky. Toto umiestnenie je dôležité najmä v prípade zakrivených obrazoviek. Ak umiestnite televízor pod uhlom, môže to skresliť kvalitu obrazu. 

Svetlo a svetelné podmienky pri sledovaní televízie 

 

Pri sledovaní televízie by ste nemali mať miestnosť úplne tmavú, ale mali by ste si byť vedomí aj odrazu svetla na obrazovke. To by mohlo spôsobiť nepríjemné oslnenie, ktoré by mohlo poškodiť vaše oči. Na blokovanie slnečných lúčov použite napríklad žalúzie, závesy alebo rolety. Nepodceňujte ľahké osvetlenie v miestnosti, uľaví vášmu zraku. Väčšina televízorov má na tento účel nainštalované ambientné osvetlenie.