6 praktických tipov, ako mať doma čistejší vzduch

28.12.2021

Bolí vás hlava, tečie vám z nosa a máte problémy s dýchaním? Možno je na vine zlý vzduch vo vašej domácnosti. Pripravili sme pre vás šesť tipov, vďaka ktorým bude váš domov zdravší. Tak a je to tu. 

 

1. Pravidelné čistenie

Bez pravidelného čistenia to nejde. Aby ste mali doma čistý vzduch, musíte mať aj čistý byt. Veľké upratovanie naplánujte aspoň raz za mesiac. Vysajte, vytrite podlahy, utrite kuchynskú linku, vyleštite batérie a spoje v kúpeľni a vymeňte periny. Nezabudnite sa pozrieť aj do rohov miestnosti a za nábytok. Práve tam je najviac prachu. Aspoň raz týždenne vykonajte malé upratovanie. Zametajte, vysávajte, utierajte prach, prikrývky a vankúše. Niekoľkokrát denne krátko, ale intenzívne vetrajte. A nezabudnite: Poriadok sa nevydáva, poriadok sa udržiava. Vždy vráťte veci na ich miesto a drobné nečistoty hneď umyte. 

Pravidelné čistenie

2. Intenzívna a krátkodobá ventilácia 

Niekoľkokrát denne otvárajte okná. V letných mesiacoch môžete mať okná stále otvorené. Počas chladných dní vetrajte ráno a večer aspoň 10 minút. Tým sa zmení vzduch v miestnosti a uľahčí sa dýchanie. Ak ste celý deň doma, vetrajte každú hodinu. Čerstvý vzduch vám urobí dobre. Zistíte, že sa vám bude lepšie pracovať alebo študovať.  

3. Pozor na plesne 

Plesne sú veľmi nebezpečné a vyskytujú sa najmä v chladných bytoch so zlým tepelným komfortom. Čo to znamená? Ide o steny, ktoré majú na svojich stranách veľký teplotný rozdiel. K tomu dochádza, keď sa stena na jednej strane ohrieva a na druhej strane ochladzuje vonkajším vzduchom. Počas celého roka udržiavajte teplotu v miestnosti medzi 20 a 25 °C. Privolajte odborníkov alebo použite špeciálne čistiace prostriedky na plesne. 

4. Čistička vzduchu, zvlhčovač a odvlhčovač 

Príliš vlhký alebo príliš suchý vzduch pľúcam neprospieva. Čistička vzduchu, zvlhčovač a odvlhčovač vám pomôžu nastaviť ideálnu kvalitu vzduchu v interiéri. Aký je medzi nimi rozdiel? 

Odvlhčovač vzduchu 

Pravidelne kontrolujte vlhkosť v domácnosti, najmä v kúpeľni. Pomôcť môže pravidelné vetranie. Ak to nestačí, vezmite si na pomoc odvlhčovač vzduchu. Ten nasáva prebytočnú vlhkosť v miestnosti a ukladá ju do nádoby, ktorú potom vylejete. Ideálna vlhkosť vzduchu je 40 až 55 %. 

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je užitočný, ak je vzduch vo vašej domácnosti príliš suchý. Stáva sa to najmä v panelových bytoch, ktoré sú v zimných mesiacoch prehriate. Zvlhčovače vzduchu uvoľňujú paru, ktorá zároveň čistí vzduch.

Čistička vzduchu 

Čistička vzduchu odstraňuje všetky poletujúce častice a môže tiež zachytávať baktérie, vírusy alebo iné znečisťujúce látky. Takého pomocníka oceníte najmä vtedy, ak máte alergie alebo žijete v znečistenom prostredí.  

5. Rastliny, ktoré čistia vzduch

Kvety potrebujú pre svoju výživu uhlík, ktorý získavajú zo vzduchu. Spolu s ním absorbujú až 90 % znečisťujúcich látok. Získajte aspoň jeden kvet na 10 m². S ich pomocou môžete účinne čistiť vzduch vo svojej domácnosti. V kvetinárstve hľadajte obličkovník, dracénu, zeler, aloe vera alebo tenura. 

Rastliny, ktoré čistia vzduch

6. Limitné zberače prachu 

Ak chcete mať doma čistý vzduch, obmedzte lapače prachu. Patria sem dekorácie, množstvo nábytku v obývacej izbe, prikrývky, vankúše alebo ťažké závesy. Jednoducho všetko, čo nepoužívate pravidelne. V interiéri skladujte len veci, ktoré slúžia na určitý účel. Zvyšok predajte, darujte alebo recyklujte. Zistíte, že sa vám bude v krátkom čase ľahšie dýchať. Doslovne aj obrazne.