Ako na výber kvalitné kancelárske stoličky?

07.02.2020

Ak denne sedíte niekoľko hodín v kancelárii pred počítačom, asi už ste zažili, ako bolí krčná chrbtica a chrbát. Od zlého a dlhodobého sedenia nás môže bolieť aj hlava a vznikajú rôzne zdravotné komplikácie. Nohy pri nesprávnom sedení opúchajú a tvoria sa kŕčové žily. Ako sedieť správne a ako si k tomu vybrať kvalitnú kancelársku stoličku?

Pri pohľade do mnohých kancelárií je jasné, že by to chcelo zmenu a nejde len o kancelársky nábytok. Mnoho z nás totiž presedia osem a viac hodín denne pred monitorom a stále častejšie trpia rôznymi bolesťami. Kvalitné kancelárske stoličky sú síce väčšinou o niečo nákladnejšie ako základné modely, ale za to sa dajú správne nastaviť. Pohodlná stolička ešte automaticky nemusí byť tá správna. Dajte si pozor na to, či sa dá správne nastaviť podľa nami uvedených zásad.

 
 
Pracovný stôl June typ 80

144.04 € 165.27 €

 
 
 
Kancelárske kreslo Zdeněk 71

189.76 € 213.43 €

 
 
 
Kancelársky regál RECORDS 04

159.14 € 173.02 €

 

Zásady správneho sedenia

K správnemu sedenie potrebujete v kancelárii aj doma správnu stoličku. Na stoličke sa má sedieť vzadu, aby mohla správne fungovať bedrová opierka. Musíme súčasne sedieť vzpriamene av správnej výške. Ruky nesmie byť v zápästí ani v lakti ohnuté smerom nahor. Horná časť obrazovky monitora by mala byť ideálne vo výške očí. Lýtko by malo zvierať sa stehnom uhol 90 ° a chodidlo by sa malo celé dotýkať podlahy. Aj napriek dobré nastavenie je ale treba robiť počas dňa prestávky na pravidelné pretiahnutie a prechádzky po kancelárii aj mimo nej.

Ako vybrať správnu stoličku?

Pohodlie pri práci a správne sedenie ovplyvňuje výber dostatočne vysoké stoličky a jej správne výškové nastavenie. Dôležitým kritériom je aj pevnosť konštrukcie stoličky. Najpevnejší je tá kovová, s dobrou stabilitou. Správna kancelárska stolička by mala poskytovať dostatočné podopretie chrbta v krížovej oblasti a mala by byť vybavená bedrovou opierkou. S ňou je potom ľahšie pri sedení sedieť vzpriamene bez namáhanie svalov okolo chrbtice. Sedadlo by malo byť dostatočne pohodlný a okraj nesmie tlačiť na zadnú časť stehien. Preto vyberajte aj mäkšie materiál pre pohodlné sedenie.

Základ kancelárske stoličky

Kancelárska stolička sa skladá zo základných dielov, ako sú kolieska, kríž, piest, základová doska, mechanika, sedák, opierky a podrúčky. Základný rám je opatrený pákou, ktorou sa ovláda zdvih stoličky. Piest prispieva k zdravému aj pohodlnému sedenie a tlmí náraz pri dosadnutí. Umožňuje plynulé nastavenie výšky sedenia. Kríž a kolieska majú kancelárske stoličky či kresla. Pevná a stabilná základňa zaručí pohodlné sedenie a bezpečný pohyb po miestnosti. Piatich ramennej kríža sú plne postačujúce pre stabilitu aj plynulý pohyb všetkými smermi. Môžu byť plastové, z chrómu i hliníka.

Aká zvoliť kolieska?

Pohyb stoličky zaisťujú kolieska. Kvalitné kolieska umožňujú jednoduchý a efektívny pohyb po kancelárii, bez toho aby sme museli vstávať zo stoličky, čo veľakrát šetrí čas i energiu. Štandardné kolieska sú plastové, vhodná na mäkšie podlahy, na tvrdé podlahy sú potom vhodnejšie pogumované kolieska. Účelom koliesok a otáčacieho mechanizmu je to, aby užívateľ stoličky nemusel otáčať trupom a naopak otáčal celé telo. Potom sú totiž chrbtové, krčné a šijové svaly ušetrené zbytočnej záťaže.

 
 
Kancelárske kreslo Běla

96.29 € 107.31 €

 
 
 
Kancelárske kreslo Berta

140.37 € 161.18 €

 
 
 
Kancelárske kreslo ZDENĚK 74 sivá

165.27 € 186.49 €

 

Rady a tipy na výber ideálnej stoličky

Stavte na dobrú ergonomickú stoličku s výškovo nastaviteľnými opierkami a vysokou opierkou hlavy. Iste oceníte ergonomické operadlo s bedrovou podporou, s možnosťou nastavenia a relaxačným synchrónnym hojdacím mechanizmom. Zamerajte sa tiež na vyššiu nosnosť stoličky do kancelárie, ktorá vám zaručí nižšie opotrebenie a dlhšiu životnosť. Okrem štandardných nastavení môžete zvoliť funkciu nastaviteľné hĺbky sedadla, synchrónne mechaniku pre komfortné nastavenie uhlu sedadla a operadla, nastaviteľné podrúčky stoličky do všetkých strán a možnosť výškového nastavenia opierky hlavy.

Viete že ...

Podľa mnohých štúdií zle sedí pred počítačom v práci i doma viac ako 80% ľudí. Aby ste sa vyhli zdravotným komplikáciám, chcite sedieť správne na kvalitnú kancelárskej stoličke. Výberom kvalitné, ergonomické stoličky investujete do svojho zdravia. Vzhľadom na životnosť stoličky sa jedná o naozaj veľmi dobrú investíciu. Je to oveľa lepšie, ako riešiť problémy s chrbticou a bolesťami. Doprajte si príjemné a zdravé sedenie na každý deň.