Ako náročná je rekonštrukcia kúpeľne? praktické rady

13.01.2021

Má vaša kúpeľňa v dome či byte to najlepšie za sebou? Radi by ste ju rekonštruovali, ale neviete ako a s čím začať? Potom čítajte ďalej.

Rekonštrukcia kúpeľne je pomerne veľký a nákladný projekt, ktorý je potrebné veľmi dobre naplánovať. Či už chcete prerobiť kúpeľňu v starom dome, či sa chcete zbaviť umakartového jadra v byte, správna príprava vám ušetrí čas aj peniaze.

Koupelnová sestava AUSTIN WHITE

S čím pri rekonštrukcii kúpeľne začať?

Pred samotnou rekonštrukciou si zožeňte pôdorys nehnuteľnosti, aby ste vedeli, aké zmeny sú možné. Najväčším obmedzením sú najmä nosné steny, s ktorými len veľmi ťažko pohnete. U búranie umakartového jadra počítajte s veľkým neporiadkom a premyslite, či sa nemôžete na prechodnú dobu odsťahovať. Aj takéto náklady na rekonštrukciu kúpeľne je potreba započítať.

Dobrá správa je, že rekonštrukcia umakartového jadra ani kúpeľne nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie, pokiaľ teda stavebné úpravy nezasahujú do nosných konštrukcií stavby, nemení vzhľad a užívania stavby alebo jej požiarnu bezpečnosť. Ak rekonštruujete byt, dajte o tom vedieť ostatným nájomníkom domu a udržujte spoločné priestory čisté.

Koupelnová sestava OZARK GREY

Koľko stojí rekonštrukcia kúpeľne?

Cenu rekonštrukcia určujú najmä tri veci - rozsah stavebných prác, obklady a dlažby a samotné zariadenie kúpeľne. Podľa vašich požiadaviek a náročnosti sa cena môže pohybovať od 100 tisíc korún vyššie. Ušetriť sa dá najmä na lacnejším vybavenie, ale rozhodne si dávajte pozor na podozrivo lacné remeselníkov. Vyberajte len tie s dobrými referenciami. Pokiaľ po vás budú chcieť zálohu väčší, než je tá za materiál, radšej sa im vyhnite.

Je tiež nevyhnutné počítať s rezervou 10-20%. Stavba ide totiž málokedy presne podľa plánu a počas rekonštrukcie pravdepodobne remeselníci narazí na problémy, ktoré bude potrebné vyriešiť nad rámec stanoveného cenového odhadu.ů

Pri rekonštrukcii kúpeľne myslite dopredu

Ucelenú predstavu o tom, ako bude kúpeľňa dispozične vyzerať, musíte mať už pred začiatkom rekonštrukcie. Myslite v horizonte minimálne desiatich rokov. Kto bude kúpeľňu používať? Chcete mať vaňu, alebo bezbariérový sprchovací kút? Z akého materiálu budú múry a podlaha? Bude súčasťou kúpeľne tiež toaleta? Je potrebné riešiť nové rozvody elektriny, vody a odpadu alebo nové stúpačky?

Vyriešiť je potreba otázku kúrenie, či zvoliť klasické rebríkové alebo moderné podlahové (prípadne kombináciu oboch). Ak nemáte centrálne vykurovanie, budete musieť premyslieť umiestnenie bojlera či ohrievača. Budete chcieť k práčke kúpiť aj sušičku? A bude na to miesto? Ďalším krokom potom bude vybrať nábytok do kúpeľne.

Najskôr vybrať vybavenie do kúpeľne

Častou chybou je, že si ľudia nechajú od inštalatéra vyviesť odpad a až potom vyberajú kúpeľňový nábytok. Potom sa totiž môže stať, že vybraný nábytok nebude na odpad pasovať. To isté platí napríklad pre zrkadlové skrinky a rôzne závesné skrinky. Najprv je vyberte, a až potom sa pustite do stavebných úprav a elektrických rozvodov.

Určite neurobíte chybu, keď si na rekonštrukciu kúpeľne vyberiete špecializovanú firmu. Tá sa odpichne od vášho návrhu, určí približnú cenu a poradí vám s ďalšími zmenami. Zaistí tiež práca jednotlivých remeselníkov v ucelenom harmonogramu, takže ich nebudete musieť organizovať vy a práce nebude stáť.

https://www.nabytok-interior.sk/kupelnove-skrinky-so-zrkadlom

Ako na ucelený vzhľad kúpeľne

Pri návrhu dizajnu a vybavenie kúpeľne sa držte ideálne jednej značky, séria či kúpeľňové zostavy. Ak zaobstaráte mnoho rozdielnych kusov, ktoré sa zle kombinujú, nebude to vyzerať dobre. Je dôležité, aby spolu jednotlivé komponenty súzneli farebne i štýlom. Či už ide o sprchovací kút, obklady alebo skrine a skrinky do kúpeľne.

Obklady a dlažba

Pri výbere obkladov a dlažieb sa riaďte veľkosťou kúpeľne. Ak máte menšie miestnosť, nebojte sa použiť väčšie dlaždice svetlejších tónov, ktoré opticky zväčšujú priestor. Nevyberajte len podľa katalógu, ale zájdite sa pozrieť napríklad do kúpeľňového štúdia, akú majú obklady a dlaždice štruktúru a farbu.

Sanita a nábytok

Položte si základné otázky, ako koľko osôb bude kúpeľňu používať, aké sú ich potreby a vek? Koľko budete potrebovať úložného priestoru? Vystačíte si s jedným umývadlom, alebo by sa vám hodilo dvojumývadlo? Chcete klasické zrkadlo, alebo zrkadlovú skrinku?