Ako postupovať pri výbere novej pohovky?

26.02.2020

Gratulujeme k rozhodnutiu kúpiť si novú pohovku! Než sa dáte do výberu odpovedzte si otázku, koľko osôb ju bude využívať a aký dizajn je pre vás žiaduce vzhľadom k interiéru, do ktorého bude umiestnená. Zvoliť môžete jeden z mnohých druhov, alebo vyhľadať kombináciu niekoľkých konkrétnych funkcií, ktoré dnes ponúkajú niektoré dizajnové pohovky navrhnuté kreatívci v úžitkovom umení.

Pohovkou sa mieni dvoch až trojmiestne sedení ponúkajúca pohodlný odpočinok menším rodinám v rámci spoločných priestorov, avšak je možné ju pre využitie menšie skupinou ľudí využiť napríklad v študentských izbách, pracovniach alebo kanceláriách, kde sa predpokladá komornejšie atmosféra.

My vám dnes ponúkame varianty, ktorých využitie sa ľahko odlišuje. Pohovky s úložným priestorom skrývajú mnoho skrytých priehradok pre odloženie nepotrebných vecí. Rozkladacie pohovky svoj vnútorný priestor mávajú vyplnený uschovanými matracmi a časťami slúžiacimi na ich rozloženie vo spaciu plochu. Poďme si o nich povedať niečo viac.

Kvalitná rozkladacia pohovka

Pohovky s úložným priestorom

Úložný priestor pod pohovkou oceníte najmä vtedy, ak postrádate peřináč alebo väčší šatník. Slúži nielen na uchovanie lôžkovín, ale aj k schovanie sezónne využiteľných vecí, ako sú zimné kabáty a čiapky, alebo tiež letná výbava na táborenie: stan, krosná, spacák a karimatka. Tiež je tu možnosť, že plánujete na pohovke prespávať a potrebujete cez deň niekam schovať prikrývku a vankúš, aby ste mohli pohovku pohodlne využívať.

Pohovky s úložným priestorom bývajú skôr menšie, občas je možnosť rozloženia vrchnej časti pohovky na spanie (o tom viac v ďalšom odseku). Avšak pred nákupom pohovky s úložným priestorom je dobré vopred vedieť, či a na čo úložný priestor využijete. Úložný priestor pohovky obvykle stačí pre uschovanie niekoľkých perín alebo diek. Jednoduchou pohovku tohto typu môžete umiestniť do pracovne alebo detskej izby. Väčšie pohovky ponúkajú ako veľa úložného priestoru, tak i rozložiteľný priestor na prespanie.

 
 
Pohovka rozkládací OKLAHOMA P003

336.75 € 362.46 €

 
 
 
Pohovka rozkladacia ROLAND A69

483.89 € 514.25 €

 
 
 
Pohovka ALAN

565.32 € 596.39 €

 

Čalúnené rozkladacie pohovky

Rozkladaciu pohovku si budete vyberať zrejme vtedy, ak prijímate často návštevy na prespanie a záleží vám na tom, aby vaše pohostinnosť vzala za svoje a hostia sa ráno prebudili odpočinutí, ideálne bez zablokovaného krku. Rozkladacia pohovka bude taky vďačnou výbavou jednoizbového bytu, kde jeho obyvatelia budú potrebovať prespať a zároveň v ňom budú relaxovať, pracovať, jesť a prijímať hostí.

Rozkladacie pohovky sa predávajú v niekoľkých kategóriách podľa typu rozkladu:

  • sklopná pohovka: ideálna pre nárazové situácie. Jedna časť sa vysunie od steny a potom sa operadlová časť sklopí, načo táto tvorí druhú polovicu spacie časti;
  • click clack systém: operadlo a sedacia časť zvierajú tupý uhol vhodný na sedenie a jedným cvaknutím k sebe je možno rozložiť v jednu spaciu plochu. Problém tejto pohovky je nepohodlnosť matraca. rošty i matrace použité pri ich výrobe sú pomerne lacné, jedná sa o lacnú variantu vybavenie bytu a núdzové přespávací riešenie, nie však práve pohodlné. Ak plánujete sťahovanie do vlastného bytu či domu snažte sa tejto variante vyhnúť.;
  • rozklad s matracom: ten je najvhodnejší, ak je rozkladacia pohovka určená k dennému prespávaniu. Vnútri sedacej časti je ukrytá veľká matrac, ktorá sa z jej útrob vytiahne jedným ťahom;
  • vysúvací zásuvka: vnútri zásuvky, ktorá sa dá vytiahnuť za madlo, sa skrýva časť spacie časti. Druhá časť je tvorená časťou sedací, čo je jedna z nevýhod. Druhou sú medzery medzi týmito časťami, ktoré môžu byť pohodlné. Problém taky môže byť odlišný materiál matracov a to, že sa jedna môže vysedieť skôr, než druhá.

Čalúnené pohovky sú po tejto stránke pohodlné, mäkké a pomerne ľahko udržiavateľné. Povrch lapá prach, preto je dôležité ich pravidelne vysávať, na čo má väčšina vysávačov špeciálnu hubicu vo vybavení. Čalúnený nábytok milujú zvieratká, preto ak máte psíka alebo mačku, pri výbere pohovky zvážte, či pre vás nie je problém pohovku niečím zahaliť, ak máte zvieratko, ktoré si zvyklo hovieť na pohovke.

 
 
Pohovka rozkládací OITA

469.96 € 510.32 €

 
 
 
Pohovka MALLI

499.96 € 522.46 €

 
 
 
Pohovka rozkládací PERU

513.18 € 532.82 €