Ako usporiadať šatníkovú skriňu? Má to svoje pravidlá

12.01.2021

Máte chaos vo vlastnej šatníkovej skrini? Vyhadzujete jeden kúsok za druhým a nadobúdate dojem, že sa jednotlivé kúsky vášho oblečenia neustále strácajú a zase objavujú? Tu je niekoľko pravidiel, ako dať svojmu životu poriadok práve skrze šatník.

Oddeľujte čisté a špinavé oblečenie

Mnoho ľudí má zvyk vracať raz nosené oblečenie späť do šatníkovej skrine a schovať k ďalšiemu nosenie; takéto riešenie je nielen nehygienické, ale navyše nepraktické. Môže sa tak ľahko stať, že siahnete po kúsku, ktorý ste nevedomky zašpinili a objaviť sa v práci v košeli so škvrnou. Ako tomu predchádzať?

Oddeľujte oblečenie, ktoré ste už nosili, a to ideálne do iného šuplíka alebo police v skrini. Odložte nohavice nosené krátku dobu, ktoré si môžete ešte obliecť. Alebo obľúbený sveter, ak ešte nie je spotený či špinavý. Ak je vo vašej domácnosti obvyklé ukladanie topánok do šatníkovej skrine, ukladajte ich do krabíc, boxu alebo oddeleného miesta. Topánky by sa nemali ukladať spoločne s oblečením, pretože by sa mohlo znečistiť a kontaminovať

https://www.nabytok-interior.sk/satnove-skrine

Spodná bielizeň ukladajte zvlášť

Spodná bielizeň, ako sú nohavičky alebo boxerky, ukladajte do oddelených škatúľ, košíkov alebo šuplíkov. Môžete pre nich zaobstarať uzatvárateľný plastový box. Pretože prichádzajú do kontaktu so sliznicami, mala by ich možnosť kontaminácie byť čo najmenšie. Podprsenky by sa mali ukladať rozložené, aby sa nepoškodil ich tvar, čo môže viesť k tomu, že košíčky budú odstávať a podprsenka bude padať. Podobné zaobchádzanie by mali mať ochranné rúška na tvár. Vhodným uschovaním im pomôžete k zachovaniu ich takmer sterilná čistoty. Niektoré dizajnové šatňové skrine majú za svoju súčasť zásuvky podobné svojimi rozmermi obvyklé komode.

https://www.nabytok-interior.sk/moderni-designove-satni-skrine

Nebojte sa vešiakov 

Tričká a blúzky, ktoré nechcete zo skrine ťahať pokrčené, jednoducho zaveste na ramienko, rovnako ako šaty alebo kabáty. Nevešajte svetre pletené s veľkými okami, pretože by sa mohli vyťahať a stratiť svoj tvar. Na vešanie sú vynikajúce rohové šatníkové skrine, ktoré môžu byť trochu hlbšie a ponúka i potrebnú výšku pre zavesenie kabátov a dlhších šiat.

Kabáty ukladajte mimo ostatné oblečenie

Bundy, kabáty a ďalšie zvrchníky by nemali visieť v rovnakej skrini, ako ostatné oblečenie. Je tomu tak preto, že tieto časti oblečenia perieme veľmi málo oproti iným druhom odevov. Bývajú často kontaminované vonkajším prostredím, smogom, prachom a ďalšími nečistotami. Nie je preto vhodné, aby sa také kusy oblečenia ukladali spoločne s ostatným. Ideálne je samozrejme kabáty pred uschovaním do skrine vyprať, ale ak je obmieňate počas sezóny a schovávate skôr, než po jej skončení, budete vážne potrebovať oddelený priestor.

Rozšírte možnosti šatňové skrine

Ak máte pocit, že je vo vašej šatníkovej skrini stále prílišný chaos, rozšírte jeho možnosti prikúpením malých organizačných jednotiek. Môžete rozdeliť šuplíky alebo police, niektoré z nich je možné zavesiť na dvere šatníkovej skrine s klasickými dverami. Veľakrát vám orientáciu v šatníkovej skrini uľahčí vyexpedovania niektorých druhov oblečenia do komody. Napríklad spálne v podkroví je nepriamou výzvou na obstaranie komôd a ďalších riešení.

Ako si upratať v šatníkovej skrini?

Ak máte dojem, že váš ukladací priestor nekorešponduje s množstvom ukladaných vecí, máte spravidla dve možnosti: buď rozšíriť úložné priestory, alebo sa vecí zbaviť. A hoci je minimalizmus krásna vec, čas od času potrebujete uložiť do skrine tiež predmety v iných miestnostiach. Doprajte aj tak svojmu oblečenie samostatnú skriňu a vysávač či žehliaca doska skladujte oddelene.

Medzi radami, ako vybrať šatníková skriňa sa objaví aj dilemu výberu spôsobu otvárania dverí. Z vyššie uvedeného sa môže stať, že skrine s klasickým otváraním sú praktickejšie, Ale nebojte sa do malej spálne zhotovovať skrine s posuvnými dverami. Vďaka nim ušetríte veľa priestoru; rovnako tak vás môžu zaujať aj šatníkovej skrine so zrkadlom, ak nemáte v spálni miesto na zavesenie zrkadla pre celú postavu, aby ste pred odchodom do spoločnosti mohli svoj outfit doladiť k dokonalosti.

https://www.nabytok-interior.sk/satnikove-skrine-s-posuvnymi-dverami