6 tipov, ako zariadiť detskú izbu pre dve deti

25.02.2022

Máte dve deti, ale každé z nich nemôže mať vlastnú izbu? Žiadny problém. Poradíme vám, ako premeniť jednu miestnosť na praktický priestor, v ktorom má každý svoj vlastný kútik. 

1. Súkromie 

Všetci potrebujeme miesto, kde sa môžeme ukryť so svojimi myšlienkami. Ak máte dve deti v jednej izbe, ich súkromie je prvoradé. Ako to dosiahnete? Najprv sa snažte zabezpečiť, aby mali každý svoj vlastný nábytok. Postele sú samozrejmosťou, ale čo stôl, skriňa alebo kreslo? Pocit súkromia môžete vytvoriť aj oddelením miestnosti skriňami alebo závesmi. Prípadne nechajte deti vybrať si farbu, ktorou chcú steny vymaľovať. Takto si každý z nich môže vytvoriť svoj vlastný kútik. 

2. Úložné priestory

Dve deti znamenajú dvakrát viac oblečenia a hračiek. Vaše deti potrebujú mať v izbe dostatok úložného priestoru na všetky svoje osobné veci. Kúpte im veľkú vstavanú skriňu alebo dve menšie skrine, do ktorých si môžu schovať všetko oblečenie. V miestnosti umiestnite úložné boxy na kolieskach. Sú praktické na ukladanie hračiek. Veľmi praktické sú aj háčiky na zavesenie batohu alebo gitary. 

3. Priestor na učenie 

Každé dieťa by malo mať svoj vlastný stôl a pracovnú stoličku. Najmä ak je medzi deťmi vekový rozdiel. Stredoškolák potrebuje iné prostredie, žiak základnej školy iné. Pri výbere nábytku nepodceňujte lampu, ktorá žiakom posvieti na učenie. Umiestnite ho napravo pre ľavákov a naľavo pre pravákov. 

Detská zostava SALLY B

Detská zostava SALLY B

4. Umiestnenie nábytku 

Aj keď to ako rodičia neradi počúvame, deti vyrastú skôr, ako sa nazdáme. Preto by vybavenie izieb malo zodpovedať rýchlemu rastu našich potomkov. Kúpte im polohovateľné stoly a izbu vyzdobte neutrálnymi farbami. Takto vám nábytok vydrží niekoľko rokov a nebudete ho musieť každú chvíľu meniť. 

5. Zdravie predovšetkým 

Nesnažte sa ušetriť za každú cenu. Zdravie vašich detí je najdôležitejšie. Zaobstarajte im do izby nábytok, ktorý je šetrný k detskej pokožke a ohľaduplný k životnému prostrediu. 

  • Matrac by mal byť ergonomický, aby sa deťom dobre spalo. 
  • Pracovné stoličky musia spĺňať základné ergonomické požiadavky a podporovať správne držanie tela. 
  • Všetky tkaniny, ktoré prichádzajú do kontaktu s detskou pokožkou, by mali mať certifikát STANDARD 100 od OEKO-TEX®.

6. Usporiadanie miestnosti podľa veku detí 

Nábytok by mal v detskej izbe vydržať niekoľko rokov. Raz za čas ju však budete musieť obnoviť. Iné vybavenie potrebujú vaše deti v predškolskom veku a iné na strednej škole. Malým deťom nekupujte písací stôl a vytvorte oddychovú zónu s hrou Playstation. Nebudú si to vážiť. Skôr im vybavte izbu mäkkým kobercom a zabezpečte im pohodlné miesto na hranie. Zariaďte izbu svojho tínedžera spolu so svojimi deťmi. Sú dosť veľké na to, aby mohli povedať, čo sa im v izbe páči a čo potrebujú.  

Detské súpravy vyzerajú v miestnosti veľmi pekne. Detská zostava najčastejšie obsahuje posteľ, písací stôl, police, skrine, zásuvky a komodu. Všetok nábytok je v jednom štýle, vďaka čomu pôsobí veľmi ucelene a elegantne. Celý sortiment detského nábytku nájdete v našom e-shope.