Ako zariadiť domácu kanceláriu? Práca z domu pohodlne

12.01.2021

Práca z domu sa stáva čím ďalej tým rozšírenejším fenoménom, či už sa pre ňu človek rozhodne dobrovoľne, alebo z donútenia. Čím častejšie však pracujeme z domu, tým viac dochádzame k záveru, že je nutné prispôsobiť si k tomu priestor, v ktorom sa pohybujeme. Ako si zariadiť home office, aby vám slúžil, aby ste sa tu dokázali sústrediť a aby vám domáce práce vyhovovala?

Čo je to home office?

Home office (práca z domu) je oficiálne forma pracovného pomeru, pri ktorej zamestnanec vykonáva časť práce alebo jej celok zo svojho domáceho prostredia, eventuálne z akéhokoľvek miesta mimo pracoviska, ktoré uzná sám za vhodné. Home office sa tiež môže poskytovať ako pracovný benefit, ktorý možno využívať v prípade choroby alebo iné prekážky znemožňujúce presun na pracovisko či výskyt na ňom.

Z hľadiska zamestnanca sa pod home office skrýva mnoho benefitov, ako je možnosť flexibilnej úpravy pracovného času, zosúladenie osobných a pracovných aktivít a úspora cestovných nákladov. Medzi nevýhody home office patrí nutnosť vybavenie vlastného pracovného kúta adekvátnym kancelárskym nábytkom tak, aby mu vyhovoval, náročnosť na sebadisciplína a minimalizácia sociálnych kontaktov s kolegami.

Ako vybrať nábytok pre domácu kanceláriu?

Aby sa vám v domácej kancelárii dobre pracovalo, aby ste sa mohli dobre sústrediť a vaša práca odsýpala plynule, neberte výber nábytku na ľahkú váhu. Výber vám najviac uľahčia kancelárske zostavy, ktoré ponúka ako pracovné, tak úložné priestory.

Stoličky do kancelárie

Pravdepodobne najdôležitejším nábytkom akejkoľvek kancelárie je stolička. Stoličky do kancelárie by mala mať iné vlastnosti, ako klasická kuchynská stolička, ktorá je vyrobená na krátkodobé posedenie. Kancelárska stolička by mala mať zvýšené operadlo (tak, aby bolo možné oprieť sa celým trupom), podperu hlavy, podperu paží a pevnú bedrovej podperu. Minimalizovať by ste mali prácu na kuchynskej stoličke či dokonca stoličke barové alebo na pohovke. Ak pozície striedate a občas sa pretiahnete, nie je to problém. Ôsmich hodinami na nevhodné stoličke si môžete zničiť chrbát. Nezabudnite preto nielen vybrať kvalitnú kancelársku stoličku, ale hlavne ju používať.

https://www.nabytok-interior.sk/kancelarske-kresla

Stoly do kancelárie

Stoly do kancelárie by mali byť čo najpriestrannejšia, hoci pracujete z domu. Možno máte pocit, že vám stačí malý stolček na notebook; a možno nie ste ďaleko od pravdy, ak nepatria k vašej náplni práce papierovanie a používanie ďalších dokumentov. Doprajte si ale ten priestor. Využijete ho aj na odloženie pitie, na položenie paží a celkovej pohode. Nezabúdajte však stôl držať v čistote a dobre zorganizovaný. Neporiadok na stole vás bude rozptyľovať. Ak vám priestor nedovolí vytvoriť si dostatočnú pracovnú plochu, vyberte stôl s menšou doskou, avšak mali by ste obzvlášť dbať na organizovanie a upratovanie. Dôležitá je správna výška stola a stoličky. Výška by mala spĺňať určité podmienky, ktoré na pracovisku upravuje BOZP. Ak už máte stôl bez úložného priestoru a zistíte, že by ste ho predsa len potrebovali, môžete svoj stôl doplniť o kancelársky kontajner.

https://www.nabytok-interior.sk/stoly-do-kancelarie

Úložné priestory

Nielen kontajnery do kancelárie tvoria váš úschovný priestor pre dôležité dokumenty a kancelárske pomôcky. Pri premýšľaní nad ďalšími riešeniami zahrňte možnosti, ktoré chcete do priestorov uložiť. Umiestnite na police tlačiareň? Šanóny? Kvety? Vhodným riešením sú regály a police. Niektoré regály zahŕňajú aj police zatvárateľné dvierkami. Vznikne vám skrinka na úschovu vecí, ktoré nechcete vystavovať na viditeľnom mieste.

https://www.nabytok-interior.sk/kontajnery-do-kancelarie

Svetlo

Dôležitý je aj výber vhodného osvetlenia. Ideálne je použitie osvetlenia, ktoré umožňuje zmenu teploty chromatickosti, teda farbu svetiel. Cez deň môžete používať biela a modrá svetlá, k večeru je možné zapnúť svetlá červená a oranžová. Takéto farby majú vplyv na prácu vášho mozgu a na schopnosť poriadne sa vyspať a zaspávať kratšiu dobu. Aspoň dve hodiny pred spaním zapínajte v počítači filter modrého svetla alebo si kúpte okuliare na filtrovanie modrého svetla.