Ako zariadiť izbu pre teenagera, aby bol "cool"

30.03.2021

Izby našich ratolestí by mali byť ich útočiskom. Miestom, kde môžu vyjadriť svoje myšlienky a pocity. Zároveň potrebujú mať svoj kút, kam sa môžu schovať pred svetom dospelých.

Ako vymaľovať izbu

Izba teenegerov by mal byť veselý a svieži. Zabudnite na bielu farbu a natrite steny výraznými odtieňmi. Aké to sú?
  • Kreativitu a fantáziu podporíte fialovú alebo zelenú.
  • Modrá farba upokojuje a pomáha pri sústredení.
  • Žltá a červená naopak povzbudzujú a dodávajú energiu.

Radšej sa vyhnite tmavým farbám. Tie by na deti pôsobili negatívne a depresívne. Farby vyberajte s rozmyslom. Izba by nemal byť príliš krikľavý. Dôležitá je harmónia a vyváženosť.

Pohlavie a vek ako zásadný faktor pri výbere nábytku

Teenegerov je potomok vo veku 13 až 19 rokov. Toto rozmedzie je veľmi široké a každý vek potrebuje iný typ izby. Ideálnym riešením je vybrať modulový nábytok v neutrálnych farbách. Ten rastie spoločne s dieťaťom.

Tip: Pomocou farebných vankúšov, diek alebo kobercov dáte izbe zakaždým iný nádych. Navyše vás takáto zmena vyjde len na pár korún.

Posteľ

Posteľ je miestom, kde trávime až tretinu nášho života. Teenegerov možno ešte viac. Ak v izbe nie je samostatná pohovka, vaša ratolesť bude na posteli tráviť väčšinu voľného času. Preto investujte do kvalitnej postele s nočným stolíkom. Ten bude slúžiť na odkladanie kníh, herných konzol aj pizze na večeru.

Posteľ Spiel

Pracovný stôl a stoličky

Písací stôl by mal byť v tomto veku multifunkčné. Pri nákupe stola dbajte predovšetkým na jeho rozmery. Zmestí sa na neho počítač, myš, klávesnica, učebnice a zošity? Zaujímavou alternatívou je polohovateľný stôl, pri ktorom sa dá sedieť aj stáť. Navyše rastie spoločne s dieťaťom.

Stôl doplňte vhodnú ergonomickú stoličiek. Ideálne takú, ktorá má nastaviteľnú výšku, sklon sedáku, chrbtovú a lakťovú opierku.

Písací stôl Montevideo

Skrine

Úložný priestor by mal byť dostatočne veľký a praktický. S najväčšou pravdepodobnosťou upratovanie nepatrí medzi hlavné záujmy vášho potomka. Okrem skríň sú perfektným doplnkom tiež pojazdné boxy. Veci, ktoré nechcete mať na očiach, hodíte dovnútra a máte upratané.

Nábytok do izby môže byť sektorový alebo v podobe zostavy. Aký je medzi nimi rozdiel? Sektorový nábytok sa kupuje po jednotlivých kusoch. Kúpite si tak iba tie kúsky, ktoré potrebujete. Zostava je vopred daný počet skríň, ktoré tvoria určitý útvar. Jednotlivé kusy sa dopĺňajú a dajú sa vhodne kombinovať.

Doplnky


Doplnky tvoria dušu izby. Dievčatá dávajú prednosť chlpatým vankúšom, farebným dekám a LED osvetlenie. Chlapci viac ocenia drevo, kov a jednoduchý dizajn.

V izbe by nemalo chýbať miesto, kde si teenegerov môže čítať a počúvať hudbu. Poobzerajte sa po zaujímavom kresle, pohovke alebo sedacom vaku. Krásne vyzerá tiež závesná hojdačka alebo teepee.

Sedací vak BR5

Aplikácia na návrh interiéru


Zariaďovanie izby môže byť zábava. Vyskúšajte napríklad niektorú z online aplikácií, ktorá vám s navrhovaním interiéru pomôže. Niektoré sú zamerané na rozmery nábytku, iné vám pomôžu vybrať tie správne farby. Celý ich zoznam nájdete v tomto článku.

Izba skorodospěláka môže mať mnoho podôb. Vždy by ale mal reflektovať potreby a záujmy vášho potomka. Áno, aj cez to, že váš vkus je úplne iný