7 tipov, ako prakticky a útulne zariadit malú spálňu

24.08.2021

Ideálna veľkosť spálne by mala byť aspoň 12 m². Nemôžete si taký prepych dovoliť? Nezúfajte. Máme pre vás riešenie, ako prakticky zariadi aj tú najmenšiu miestnosť.​ 

1. Vyberte si veľkú a pohodlnú posteľ

Posteľ by mala byť srdcom každej spálne. Ani v malej spálni na veľkosti postele nešetrite. Ak žijete s partnerom, voľte dvojposteľ o rozmere minimálne 160 × 200 cm. Pre jedného človeka postačí jednolôžko. Čím väčšia posteľ, tým lepšie. Budete mať dostatok miesta na spanie a dostatočný osobný priestor. Posteľ umiestnite doprostred miestnosti, aby bola prístupná z oboch strán. Pokiaľ ju musíte mať jednou stranou pri stene, vložte medzi ňou a stenu aspoň nočný stolík. Riešením môže byť tiež rozkladacia posteľ, ktorá cez deň slúži ako pohovka.

Čalúnená posteľ OGGA

Čalúnená posteľ OGGA

2. Miestnosť opticky zväčšite

Malú spálňu opticky zväčšite. Pomôže vám s tým biela farba na stenách a vhodné osvetlenie. Vyvarujte sa tmavým farbám, tie by priestor len zmenšovali. Tiež nábytok voľte v čo najsvetlejších farbách. Záclony a závesy vyberte radšej kratšie. Ak máte radi farby, vymaľujte jednu stenu iným odtieňom ako zvyšné tri. Poprípade si kúpte výraznejšie obliečky. Inak sa držte vo farbách a dekoráciách skrátka.

3. Využite každý centimeter miesta

V malej miestnosti využite každý centimeter miesta. Ak máte skosené stropy alebo atypické rozmery spálne, nechajte si urobiť spálňový nábytok na mieru. Dvere do miestnosti voľte posuvné, ušetrí vám miesto.

4. Kúpte si spálňové zostavy

Ak nepotrebujete nábytok na mieru, všetko potrebné vybavenie vám ponúkne spálňová zostava. Najčastejšie sa skladá z postele, šatnové skrine, komody, police a zrkadlá. Spálňové zostavy pôsobí ako komplet veľmi efektným dojmom a urobia z vašej spálne príjemné miesto nabádajúce k odpočinku. Spálňová zostava masív borovica VII.

Spálňová zostava masív borovica VII.

5. Na stenu primontujte police

V malej miestnosti potrebujete využiť úložný priestor nielen na zemi, ale aj na stenách. Nad posteľ umiestnite policu na knihy alebo využite miesto nad flitrami pri dverách. Do steny navŕtajte policové systémy a skrinky. Schováte do nich oblečenie, elektroniku alebo osobné veci.

6. Nezabudnite na úložný priestor pod posteľou

Správne by pod posteľou mal byť voľný priestor, aby tu mohol prúdiť vzduch. U malých spální sa vám ale úložný priestor pod lôžkom bude hodiť. Schováte sem obliečky, náhradné deky alebo napríklad sezónne oblečenie. Pravidelne tu ale luxujte a vytierajte, aby sa vám neusadzoval prach v miestach, kde spíte.

7. Vyskúšajte trik so zrkadlom

Zrkadlo spálni opticky zväčší. Dajte si ale pozor, kam ho umiestnite. Vyhnite sa zrkadlu zavesenému oproti posteli. V noci by vás mohol váš vlastný odraz vyľakať. Zrkadlo sa hodí napríklad na skriňu so posuvnými dverami alebo nad posteľ. Vždy skontrolujte, že sa v ňom počas spánku neuvidíte.

Všetok nábytok do spálne nájdete na našom e-shope. Ak si nie ste istí výberom správnej veľkosti alebo typu nábytku, kontaktujte nás. Radi vám s nákupom pomôžeme.