Ako zariadiť predsieň, aby urobila na návštevu dojem

27.01.2021

Chceme, aby sa u nás priatelia a známi na návšteve cítili dobre. Ako to ale dosiahnuť? Prvým miestom, ktoré vidia každá návšteva, je predsieň. Vďaka vizuálu predsiene si návšteva urobí predstavu o tom, ako bude vyzerať aj zvyšok vášho bytu či domu.

Predsieňová zostava BLOOM sonoma svetlá

Ako si definujeme predsieň?

V predsieni najčastejšie odkladáme svoje zvršky, kľúče a topánky. V niektorých predsieňach nachádzame aj úložné priestory pre veci, ktoré používame menej a nehodí sa skladovať ich v spálni alebo obývačke. Z predsiene sa priestor rozchádza do obývacej izby, kúpeľní, spální a do ďalších častí bytu. Primárne ide teda o priechodná priestor, preto potrebujeme, aby na ploche medzi dverami bolo čo najmenej vecí. Neumožníte Ak ľahký priechod, riskujete, že sa najmä malá predsieň ľahko naplní, a to nielen vecami, ale aj ľuďmi, ak dorazí väčšia skupina.

Dôležitosť predsiene máme sklon podceňovať. Predsieň však určuje, ako príjemne sa bude v byte návštevník cítiť. Neplatí to len o návštevách, ale aj o stálych obyvateľoch bytu (teda o nás všetkých). Ak je predsieň špinavá, neupravená, chaotická alebo príliš tmavá, budeme sa cítiť nepríjemne zakaždým, keď dorazíme domov. Dôležitú úlohu preto zohráva predsieňový nábytok.

Odkladacie priestory

Nad odkladacími priestormi premýšľajme v kontexte počtu osôb pohybujúcich sa po byte a tiež nad tým, či budete v predsieni ukladať aj sezónne oblečenie. Ak disponujete doma šatňou, stačí vám do predsiene vešiaky. Vo väčších predsieňach môže stať šatníková skriňa, ale v menšej predsieni môže prekážať.

Výbornou alternatívou sú predsieňovej steny, ktoré obsahujú skryté úložné priestory aj s vešiakom. Návšteva sa bude v každom prípade cítiť príjemne v predsieni, kde nebudú visieť kabáty niekoľkých sezón a bude tu miesto na odloženie ich vlastných zvrškov.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/predsinove-steny

Priestor na topánky

Veľká rodina bude mať zrejme topánok mnoho, ale môže sa to týkať aj niektorých žien, ktoré môžu mať nákup topánok za svoju vášeň. Avšak zberatelia obuvi zrejme netrpia problémom rozhádzaných topánok po predsieni, ak majú dostatok priestoru k ich dôstojnému uloženia. V každom prípade je dobré vyriešiť skladovací priestor nielen pre vaše obutie, ale aj pre obutie návštevníkov. Vybavte sa teda uzatvárateľnými botníky. Vhodná je napríklad odkvapkávacia podložka, ktorú využijete aj v zime alebo v daždivom počasí.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/botniky

Zlaďte predsieň so zvyškom bytu

Nechcete, aby bola vaša predsieň ako päsť na oko? Zvoľte si predsieňovú zostavu, ktorá bude štýlovo ladiť so zvyškom bytu. Nie je nutné, aby predsieň žiarila rovnakými farbami ako obývačka, ale v základe by mal byť štýl podobný, ako iné miestnosti a mal by odrážať ducha rodiny, ktorá v domácnosti žije.

Predsieňová zostava je vhodná preto, že zjednocuje vizuálny štýl predsiene a zároveň obsahuje všetko, čo by mala predsieň obsahovať: botníky, skrinky i vešiaky. Prečítajte si ďalšie rady a tipy pre výber predsieňové zostavy.

Podlaha v predsieni by mali byť praktické

Predsieňové podlahy sú problematické najmä z toho dôvodu, že do predsiene vstupujeme neumytú topánkou a prezúvame sa do čistej domácej obuvi. Preto voľte podlahové krytiny, ktoré sa ľahko udržujú (linoleum, dlažba) a je teda jednoduché je zametať a stierať. Pre osušenie obuvi môžete položiť pred dvere tenkú tmavou predložku alebo rohož. Nevhodnými povrchy sú korok alebo koberec, najmä vo svetlých farbách. Tieto povrchy absorbujú mokré nečistoty a zle sa potom uvádza do pôvodného stavu.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/predsinovej-zostavy

Svetlo je často podceňované

Predsiene bývajú najmä v panelákových bytoch zatemnenej. Ak tú možnosť máte, použite pri výstavbe predsiene na jednej stene luxfery, ktoré prepúšťa prirodzené denné svetlo zo svetlejších miestností v bytu. Umelé svetlo voľte teplé a útulné, najmä ak v predsieni svietite hlavne večer. Ideálne sú LED pásiky, na ktorých je možné meniť medzi teplým a studeným svetlom, ktoré má na vás odlišné pôsobenie (biele svetlo vás prebudí, teplé uspí).