Ako zariadiť spálňu v podkroví? S nábytkom sa musí opatrne

06.10.2020

Stavba podkrovia v posledných rokoch zažíva boom. Podkrovie sa stalo jednoduchým spôsobom, ako v malej stavbe nájsť ďalší životný priestor bez nutnosti navyšovať poschodia domu. Život v podkroví má však svoje špecifiká. Skosené steny pomerne sťažujú možnosť využívať celú podlahovú plochu efektívne. Pozrite sa, na čo si dať pozor, ak v takomto byte zariaďujete spálni.

postel v podkrovi

Miestnosť zónovo rozdeľte

Pred zariaďovaním spálne premýšľajte nad viac variantmi umiestnenie nábytku tak, aby tvorili sektory, ale aj na pôsobenie miestnosti ako celku. Dôležité je tiež uvedomiť si, aké činnosti sa budú v miestnosti prevádzkovať. Bude spálňa slúžiť výhradne spánku, alebo bude do istej miery suplovať šatňu či dokonca pracovňu? Vezmite si príklad z postupov, ako zariadiť detskú izbu, kde je nutné pomyselne rozdeliť zóny pre spanie, štúdium a voľný čas.

Umiestnenie postele v podkroví

Sťaženie dostupnosti niektorých miest a zahlteniu izby patrí medzi zásadné chyby pri zariaďovaní bytu. Veľmi dôležité je v spálni samozrejme umiestnenie postele. Posteľ musí byť umiestnená tak, aby bola dostupná z oboch strán, najmä ak hovoríme o dvojlôžku. Najlepšie je postaviť posteľ tak, aby bola čelom k nezkosené múru, pretože potom vám ponúkne priestor pre podperu pri sedení pred spaním. Ak posteľ umiestnite k strešnému oknu, má nocľažníkov možnosť využiť jeho výklenok k pohybu pri posteli. Ak však posteľ postavíte pod okno, venujte pozornosť dobrému zatienenie okien a zamyslite sa nad ďalšími úskaliami strešného okna.

Umiestnenie postele v podkroví má vplyv na kvalitný spánok

Mnohí obyvatelia podkrovie snívajú o romantickom výhľade na hviezdy a stavia preto posteľ priamo pod strešné okno, avšak sú potom prekvapení, že hviezdnych výhľadov je minimum. Naopak vás potom často prebudí krupobitie, prudký dážď a ďalšie prírodné javy, pri ktorých pod oknom len tak nezaspíte. Nebráňte sa preto ani postavenie postele k vyššej stene (teda naproti tej skosené). Najmä ak má miestnosť tieto steny dlhší ako ostatné a je teda možné ľahko prechádzať okolo postele do zvyšku miestnosti.

Box s produkty: https://www.nabytek-interior.cz/postele

Ukladacie priestory

Šikminy priamo nabádajú k tomu, aby ste si pod nimi vybudovali úložný priestor. Môže sa jednať o niekoľko nižších policových systémov alebo prádelníkov. Využijete preto teda aj nižšie komody. Využijete tak priestor, ktorý by inak ziel prázdnotou. Je tiež možné vyrobiť si skrinky na mieru. Vhodné je postaviť ku kratšej stene skriňa vo farbe steny; splynie tak s priestorom a ten sa opticky zväčší. Šatňové skrine do spálne v podkroví by mali byť s posuvnými dverami, pokiaľ je priestor stiesnený. Pre ďalšie tipy ako vybrať šatníková skriňa sa inšpirujte naším článkom na túto tému.

Vybavením podkrovie šetrite

Možno budeme sami proti sebe, keď povieme, že v podkroví by sa malo používať skôr menej nábytku. Ak nemáte dômyselný systém, ako skosené steny využiť do posledného centimetra pre uskladnenie, neexistuje varianta, ako do spálne v podkroví usporiadať väčšie množstvo nábytku bez straty kvetinky. Spálňový nábytok preto vyberajte veľmi obozretne. Aj za predpokladu, že si celú spálňu vybavíte nábytkom na mieru a využijete každý centimeter, priestor sa vám radikálne zmenší.

Postel v tmavé barvě

Ložnicová sestava LUCA komplet

Čo by v podkroví nemalo chýbať?

Preto ak chcete vybudovať v podkroví spálni, voľte rozhodne len základ: kvalitná posteľ, nočné stolíky (poťažmo toaletné stolíky) a potom, ak nemáte možnosť uložiť oblečenie inam, šatník či komodu. Môžete si tiež pozrieť spálňové zostavy a zistiť, či sa niektorá z nich hodí do vašej miestnosti. V spálni by sa správne nemala vyskytovať zrkadlá, ktoré vás môžu pri náhodnom prebudení uprostred noci vydesiť a všeobecne prinášajú nepokojný spánok; ak je do spálne umiestnite, dávajte si pozor, aby ste na ne nevideli z postele a už vôbec by ste nemali vidieť odraz dverí. Zrkadlo radšej umiestnite do šatne alebo ho umiestnite tak, aby bolo skryté pred pohľadom z postele.