Ako zariadiť úzku chodbu alebo predsieň? Poradíme vám

30.03.2021

Predsieň býva najmenším priestorom v byte. Nevadí to, ak máte šatňu alebo veľké úložné skrine v spálni. Čo ak je ale chodba jediným miestom, kam môžete uložiť svoje oblečenie a topánky?

Podlaha

Ako ovplyvňuje farba a vzor podlahy úložný priestor v predsieni? Prezradíme vám, že veľa. Svetlé farby a veľké vzory miestnosť opticky zväčšujú. Naopak s tmavou podlahou a výraznými motívmi bude miestnosť vyzerať menší než naozaj je. Ak počítate každý centimeter, rozhodne siahnite po svetlých odtieňoch. Lacnú a efektívny variantom je svetlý koberec. Položte ho na dĺžku po celej chodbe. Vzory smerujte na šírku od steny k stene. Podlaha bude vyzerať širšie než naozaj je. A presne to chcete.

Zrkadlo

Zrkadlo je skvelým pomocníkom do každého malého priestoru. Prečo? Miestnosť vďaka nemu vyzerá väčší. Ideálne je napríklad šatníková skriňa so zrkadlom alebo veľké zrkadlo na stene. Podľa Feng Shui tento bytový doplnok zvýši a zlepší energiu v celom dome. Zaistí vám tiež hojnosť a šťastie. Ale pozor, zrkadlo by nemalo byť naproti vchodu, aby energia neodchádzala z bytu von.

Předsíňová stěna Denver

Farba stien a stropu

V tomto prípade platí rovnaké pravidlo ako pri výbere podlahy. Svetlé farby a jemné vzory sú žiaducim doplnkom každej malej predsiene. Múry a strop vymaľujte tlmenými odtieňmi bielej alebo béžovej. Vyhnite sa tmavým farbám. Miestnosť by pôsobila ako kobka. Ak zvolíte tmavý strop a svetlé steny, predsieň bude vyzerať ako úzky tunel. Čo keď už je chodba vymaľovaná krikľavú alebo tmavou farbou? Je to jednoduché. Vymaľujte ju znovu, tentoraz správne, alebo použite tapetu. Toto riešenie je lacné a tiež rýchle.

Prirodzené svetlo a osvetlenie

Máte v predsieni okno alebo presklenú stenu do obývacej izby? Skvelé! Denné svetlo miestnosť krásne rozžiari a predsieň bude vyzerať veľmi originálne. V paneláku okno v predsieni asi nevykouzlíte, ale nebojte. Aj tak môžete do tmavej miestnosti dostať maximum svetla. Ako? Zoberte si na pomoc správne osvetlenie. Kombinujte rôzne typy žiaroviek, bodové osvetlenie alebo lampičky. Práve lampička sa perfektne hodí napríklad nad zrkadlo. Tlmenejšie svetlo využijete pri nočnej ceste do kúpeľne. Výrazné osvetlenie vám uľahčí obliekanie pri odchode z bytu.

Nábytok do predsiene

Teraz sa dostávame k úložnému priestoru. Predsieňový nábytok je v malej chodbe veľmi dôležitý. Schováte do neho všetky oblečenie, topánky aj sezónne veci.

Predsieňovej zostavy

Ak sa vám do chodby vojde predsieňová zostava, máte vyhrané. Toto riešenie je veľmi praktické a elegantné. Celá predsieň je zariadená v jednom štýle a nájdete tu všetko, čo potrebujete. Skriňa, botník, vešiak i komodu. Rozmýšľate, ako správne vybrať nábytok do predsiene? Všetky odpovede na najčastejšie otázky nájdete v našom článku Rady a tipy pre výber predsieňové zostavy.

Predsieňová zostava Bloom

Predsieňové steny

Predsieňové steny sú skvelým riešením pre malé chodby. Ich súčasťou je vešiak na bundy, malý botník a priestor na sedenie alebo odkladanie tašky. Nájdete tu napríklad aj háčik na kľúče alebo šuplíky na drobnosti. Všetko máte krásne pri sebe a veci sa vám neváľa po celej miestnosti.

 

Predsieňová stena Alfa

Botníky

Rozhádzané topánky po celej chodbe rozhodne nepôsobí pekným dojmom. Predsieň je prvá miestnosť v byte, ktorú návšteva vidí. Zariaďte si túto miestnosť tak, aby reprezentovala váš životný štýl a zvyklosti. A medzi ne rozhodne neporiadok a špina nepatrí, súhlasíte? Botník je lacným a praktickým riešením, ako mať všetky páry topánok pohromade. Vyberte si z otváracích skriniek, výklopných botníkov alebo poličiek. Do malej predsiene sa hodia botník vysoký a úzky. Inšpiráciu, ako vybrať vhodný úložný priestor, nájdete v našom článku Vyberáme botník

Predsieňová zostava s botníkom Domino

Vešiaky

Ak sa vám do predsiene nezmestí úložná šatníková skriňa, vybavte miestnosť aspoň vešiakom so zrkadlom. Nezabudnite, že čím väčšia máte rodinu, tým viac háčikov na vešiaku potrebujete. Do malej predsiene voľte vešiak nástenný. Voľne stojace by len zbytočne zaberal miesto

Drevený vešiak Vanda