Ako zvládnuť vianočné upratovanie rýchlo a bez stresu

12.01.2021

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatky pokoja a mieru, ale všetci dobre vieme, že realita je trošku inde. Zvlášť v období tesne pred Štedrým dňom sme v jednom kole so zháňaním darčekov, nákupom jedla a k tomu ešte ten zpropadený vianočné upratovanie! Ako ho zvládnuť, aby sme sa z toho nezbláznili?

Predovšetkým je potrebné si povedať, že nejde o život! Pokiaľ zostane niekde na skrini trošku prachu alebo nestihnete urobiť poriadok v špajze, svet sa nezrúti. Preto sa zbytočne nestresujte, ak nebudete stíhať úplne všetko.

S upratovaním môžete začať už pár týždňov pred Vianocami. Nechávať všetko na poslednú chvíľu je ideálna cesta, ako pokaziť sviatky nielen sebe, ale aj vašim blížnym. Mimochodom, ak nie ste v domácnosti sami, zapojte aj ostatných členov. Pustite si k tomu príjemnú hudbu alebo napríklad obľúbenú rozprávku, aby ste sa naladili na tú správnu vianočnú atmosféru.

Ako naplánovať vianočné upratovanie

Aby sme veľký vianočné upratovanie v pokoji zvládli, nie je od veci si dopredu naplánovať čo všetko je potrebné urobiť a určiť si priority. Kuchyňa a obývacia izba sú asi najdôležitejšie priestory, ktoré je potrebné dať do pucu. Predsa len tam budete počas sviatkov tráviť najviac času, a to aj s príbuznými či priateľmi. Naopak ak sa vám nepodarí perfektne vysmýčit spálňu, nič moc sa nestane.

Napíšte si zoznam jednotlivých prác, ktoré sú potrebné v každej miestnosti urobiť, a ty si potom odškrtávajte. Budete mať nielen lepší prehľad, ale aj dobrý pocit z odvedenej práce. V každej miestnosti postupujte od zhora nadol - začnite s prachom na skriniach či policiach a skončite upratovaním podlahy.

Vianočné upratovanie kuchyne

Odporúčame dať najskôr do poriadku kuchyňu, a to ešte pred tým, než začnete nakupovať ingrediencie na pečenie a na štedrovečerné menu. Je na vás, či to chcete vziať z gruntu a vypratať a vytrieť všetky poličky s riadom vrátane regálov v špajze, alebo sa uspokojíte s tým, keď sa bude kuchyňa blýskať aspoň "zvonku".

Určite nie je od veci odmraziť chladničku a mrazničku a vymyť je roztokom vody a octu. Je to zároveň príležitosť zbaviť sa prejdených potravín a urobiť si miesto na nákupy. Zamerajte sa tiež na zotretie prachu a špiny z varnej dosky, digestory, mikrovlnné rúry, drezu, batérie a jedálenského stola.

https://www.nabytok-interior.sk/produkt/jedalensky-stol-winky

Ako na upratovanie kúpeľne

Po kuchyni sa vrhnite na kúpeľňu. Podobne ako v kuchyni vyberte všetky produkty ako sú kozmetické prípravky a rôzne hygienické potreby z kúpeľňových skríň. Prejdite je a určite zistíte, že veľa z nich je napr. Zaschnutá alebo ich vôbec nepoužívate.

Vydrhnite sprchovací kút alebo vaňu, umývadlo, vyleštite zrkadlá, vytrite podlahu (a to aj za práčkou a pod skriňami - praktické je mať závesné skrinky) a nakoniec vyperte či aspoň vysajte kúpeľňové predložky.

Nezabudnite na okná, dvere a podlahy

Veľa z vás má určite vianočné upratovanie spojený tiež s umývaním okien, ktorým sa cez rok nevenuje toľko pozornosti. Ak je to aj váš prípad, potom iste tušíte, že najskôr treba umyť rámy a vnútorné parapet a až potom sa zamerať na sklenené výplne.

Dvere umyte od zhora nadol a nezabudnite na dôkladné očistenie klik. Upratovania podlahy a vysávanie kobercov nechajte až na koniec.

Vianočné upratovanie obývačke

Obývacia izba je miesto, kde bude prebiehať všetko to vianočné leňošenie a kde budete hostiť návštevy, takže si zaslúži extra starostlivosť. Zotrite prach zo všetkých políc, skríň, televízia, svetiel, vypínačov, vypucujte konferenčný stolík a potom sa venujte sedačke a kreslám. Ideálne je použiť vysávač s mokrým čistením, ktorý si môžete zaobstarať v požičovni, ak ho nevlastníte.

Nezabudnite ani na prach na kvetoch. Tie menšie môžete osprchovať a nechať uschnúť. Na väčšie rastliny použite rozprašovač a následne utrite každý list handričkou.

Spálne a detské izby

Ak vám ešte zostáva nejaký čas, môžete dať do kopy tiež vašu spálňu, prípadne detské izby. Tu sa zamerajte na roztriedená a vyčistenie šatníkových skríň. Okrem obliečky vyperte tiež periny a vankúše, rovnako ako povlak matraca.

Ložnicová sestava LUCA