Ako zvoliť výšku postele? Pre zdravý spánok je kľúčová

27.01.2021

Pri výbere postele väčšina ľudí rozmýšľa nad rozmery do šírky. Premýšľali ste ale nad jej výškou? Pre komfort spanie, ale hlavne vstávanie, ide o podstatný údaj. Vedeli ste, že na trhu nájdete postele úplne odlišných výšok? Prečo to tak je?

Nižšie postele sú trendy

Najmä mladšia generácia si z viacerých dôvodov dnes obľúbili spanie na zemi. Matrac položená rovno na podlahe už nie je považovaná za výstrednosť. Taká variant ale nie je v súlade s úvahou o dlhej životnosti matraca, lebo matrace položená na zemi rozkladá váhu odlišne oproti matrac na rošte a tiež znemožňuje matrac dýchať, čo môže spôsobiť tvorbu plesní a rozmnožovanie roztočov.

Prednosti nižších postelí

Avšak existujú aj nižšie postele, ktoré vyhľadávajú najmä ľudia s nižšou postavou. Nízka posteľ má ale veľa ďalších výhod. Spanie pri zemi je výborné v lete, kedy sa pri zemi drží chlad. Nižšia posteľ je tiež oveľa bezpečnejší, čo ocenia rodiny s malými deťmi; v prípade pádu z postele je tu menšie riziko úrazu. Toto kritérium je preto dôležité vziať na zreteľ pri výbere detskej postele.

Rozdielnosť teplôt medzi úrovňami výšky nad zemou je dobré si uvedomiť pri nákupe poschodové postele. Príliš veľký výškový rozdiel môže spôsobiť, že hoci jedno dieťa bude v noci mrznúť, inému môže byť horúco.

Vysoká posteľ pre väčšie pohodlie

Oproti tomu vyššia postele vyhľadávajú najmä ľudia pokročilejšieho veku alebo všeobecne ľudia so zhoršenou pohyblivosťou. Vstávanie z vysokej postele nevyžaduje zapojenie celého pohybového aparátu, pri výške zodpovedajúcej vašej postave stačí len spustiť nohy dole a ľahko skĺznuť. Zdôrazňujeme slovo "ľahko"; opačný extrém je posteľ tak vysoká, že je potrebné na matraci vyskakovať. V takom prípade by sa o komforte taky nedalo hovoriť.

Vysokú posteľ vyberajte obozretne

Vysoká posteľ je vhodná aj pre budúce mamičky a osoby s nízkym tlakom, u ktorých akýkoľvek prudký pohyb po ránu môže spôsobovať nevoľnosť alebo skrátka nie je dobre možný. Na svoje si prídu tiež astmatici a alergici. Pod vysokú postelí sa lepšie upratuje a v noci nedýchate prach usadený a rozvírený v okolí postele. Vyššia bývajú mnohokrát tiež postele s úložným priestorom, čo je po všetkých stránkach výhodná kombinácia: posteľ je dostatočne vysoko pre pohodlné vstávanie a zároveň tým odpadá nutnosť zametať pod posteľou.

Ak z nejakého dôvodu nemáte možnosť vybrať si posteľ vyššiu, než akú vlastníte, popremýšľajte nad variantom zaobstarať si vyššie matrac, aby v kombinácii s výškou vašej postele umožnila pohodlné vstávanie. Aká je teda ideálny výška postele? Je to individuálne. Pri sedení na posteli by vaše nohy mali zvierať pravý uhol. Ideálna výška sa teda pohybuje medzi 45 a 55 cm. Čím väčší uhol noha zviera, tým ľahšie pre vás vstávanie bude.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/postele