Hojdacie kreslá sú stále trend

26.02.2020

Koho prvýkrát napadlo primontovať k stoličke hojdacie lyžiny sa asi už nedozvieme. Tento kus nábytku ušiel v histórii ľudstva veľkú cestu. Vedeli ste však, že najobľúbenejšie hojdacie kreslo vzniklo na našom území?

Hojdací koník pre dospelých

Tendencia rozhýbať jednoduchou stoličku vznikla koncom 18. storočia a odtiaľ sa objavujú prvé pokusy. Existuje veľká pravdepodobnosť, že prvé snahy boli inšpirované hojdacím koníkom alebo kolískou. Ako vidno, oboje je primárne určené deťom; dospelí predsa nemohli zostať pozadu. Prvá naozajstná hojdacia stolička sa vyskytla vo Švédsku a hovorilo sa jej "gungstol".

Koncom 19. storočia sa preslávila hojdacia stolička Michaela Thoneta, dodnes obľúbená svojim dizajnom s prepletanými operadlami a sedáky. Novú možno zohnať v poriadku desaťtisícov, bazarové kúsky v rôznom štádiu nutnosti reštaurácie bývajú cenené rôzne. Tento model hojdacieho kresla je najrozšírenejší. Hojdacie kreslo sa spája s mnohými osobnosťami. Napríklad J. F. Kennedy vraj relaxoval na odporúčanie lekára jedine v hojdacom kresle kvôli problémom s chrbticou.

Kvalitné relaxačné kreslo

Hojdanie (nielen) detí

Spojitosť s deťmi houpacímu kreslu dodnes svojím spôsobom zostala. Archetyp rodičovstva sa aj v súčasnosti v umení spája práve s hojdacím kreslom. Keďže sa stále verí, že pohupovanie má na deti upokojujúci vplyv, veľa ľudí stále uspáva či kŕmia bábätka práve v hojdacom kresle.

Istý trend sa v detskom nábytku zachoval. Pre batoľatá a dojčatá sa dajú stále zohnať "samokolébající" kúsky nábytku. Pre tie väčšie existujú hojdacie kresielka v rovnakom dizajne, ako je tomu u tých pre dospelých.

 
 
Detské hojdacie kreslo MIA

34.61 € 38.89 €

 

Moderné možnosti hojdania

Jedným z najpredávanejších modelov hojdacieho kresla dnes je kreslo stojaci na ohýbané dyhe, na ktoré sa dá ľahkými pohybmi tela len tak jemne pohupovať. Boom tento model u nás zažil najmä v čase, keď sa stal poznávacím atribútom jedného víťaza nemenovanej reality šou, ktorý v tomto kresle denne sedával a na televíznych obrazovkách sa počas svojich dialógov so spoluúčastníkmi súťaže upokojoval hojdavým pohybom.

Majú tiež často základ na obyčajnom čtyřnohovém kresle, veľakrát pekne farebnom alebo s unikátnymi vzormi na poťahu. Hojdacie kreslá bývajú už pomerne bežným, vkusným doplnkom do interiéru a prostriedkom na relaxáciu. Kreslá sa označujú niekedy presnejšie ako "kreslo", bývajú rozšírené o opierky hlavy a rúk, ale pre najpríjemnejšie odpočinok nie je na škodu vziať si príklad z našich predkov, ktorí mali u kresiel vždy postavenú podnožku.

 
 
Kreslo chrómové TITAN

9.00 € 9.00 €

 
 
 
Polohovacie kreslo Jim

9.00 € 9.00 €

 
 
 
Křeslo chromové LIMA - kopie

9.00 € 9.00 €