Kazí vám vŕzganie postele spánok? Rýchle a jednoduché riešenie

10.08.2020

Často sa počas spánku prevraciate alebo vstávate, ale stáva sa, že tým prebudíte celý dom? Reč je samozrejme o nepríjemnom vŕzganie postele, ktoré niekedy môže posteľ vyludzovať pri jej používaní. Ako je to možné a ako tomu ide zabrániť?

Kvalitná posteľ

Veľa ľudí sa domnieva, že je to dôvod hodný reklamácie, faktom však je, že je to veľmi častý jav a môže sa to stať aj v prípade kvalitných postelí. Minimálne prvých pár dní totiž trvá, než sa materiál nejakým spôsobom usadí na mieste. Po niekoľkých dňoch je preto lepšie dotiahnuť spoje, aby sa materiál definitívne ustálil.

Ako predchádzať vŕzganie už na začiatku?

Existuje niekoľko vecí, ktoré vám môžu pomôcť k tomu, aby posteľ bola krásne tichá. Tomu, aby posteľ nevŕzgal, zabránite jej starostlivým zložením. Pokiaľ je to možné, použite pri skladaní elektrický skrutkovač, ktorý dotiahne skrutky tak, ako by ste to rukou nikdy nezvládli. Doťahovanie skrutiek nie je od veci aj počas roka. Preventívne môžete niektoré miesta premazať, najmä tam, kde sa trú plochy navzájom. Škrípanie zabráni tiež potretie tuhým mydlom.

Pokiaľ ale nepríjemná situácia počas používania nastane, dobre si posteľ prezrite a iste prídete na to, odkiaľ problém ide a ako ho riešiť. Preklepnite si celú posteľ, nohy, rám aj rošt a označte si potenciálne problematické miesta farebnými štítkami, nech sa k nim môžete zase vrátiť. Mnoho ľudí by posteľ vyhodilo, avšak takýto radikálny krok nie je možná vôbec potrebný.

 
 
Dvojposteľ Page 180x200

9.00 € 9.00 €

 

Problematika roštu

Príčinou vŕzganie postele môže byť niekedy zmena vlhkosti počas roka. Celoročne ale môžu nastať rôzne okolnosti. Najčastejším problémom je u postelí vŕzganie roštu. Niekedy sa lamely mechanicky posunú a vŕzgajú o seba alebo sa uvoľní. V horšom prípade sú poškodené pätky jednotlivých lamiel a musia sa vymeniť.

U latových roštov môže nastať podobný problém s posunutými latami. Vŕzganie je niekedy spôsobené drevenými časťami, ktoré sa o seba trú. Rošt po rámu postele cestuje a vydáva zvuky. V takejto situácii je možné vyriešiť problém obmotáním styčných miest páskou. Niektoré trecie plochy je možné namazať. Najlepšie je vosk alebo parafín, ale ako rýchla pomoc poslúži aj tuhé mydlo.

Vhodné je medzi rošt a rám postele položiť nejakú vrstvu, ktorá znemožňuje klepanie, škrípanie a iné prejavy trenie dvoch kusov dreva o seba. Niektoré rošty majú na okrajoch textilné pásky, ktorými by mal rošt ležať na ráme. Ak túto vymoženosť váš rošt nemá, môžete medzi časti položiť textilnou pásku alebo filc.

Posteľ s roštom

Povolené spoje

Drevené časti postele sú v rohoch spojené kovovými spojmi a skrutky, ktoré sa čas od času uvoľní. Preto je potrebné posteľ párkrát za rok doťahovať. U niektorých druhov dreva sa môže stať, že sa otvor na skrutku časom vybrúsia, a preto sa musí použiť väčšie skrutky, aby posteľ držala. V niektorých prípadoch sú časti postele spojené spojmi v tvare písmena L, ktoré môžu tiež vydávať vŕzgavé zvuky. Aj v tomto prípade stačí dotiahnuť skrutky. Uvoľnená dosky a priečky môžete doklepnout kladivkom. Tento problém sa môže vyskytovať u detských postelí, pretože deti majú veľmi živé spanie a spoje sa po nejakej dobe uvoľní. Špecifické môžu byť príčiny vŕzganie rozkladacích postelí, pretože kovové pánty v miestach, kde sa postele roztvárajú, občas potrebujú namazať.

Nerovnosti povrchu

Ste si istí, že podlaha, na ktorej stojí posteľ, je rovná? Aj táto nerovnosť dokáže vylúdiť nepríjemné zvuky. Materiál postele sa môže pri vstávaní určitým spôsobom posúvať a posteľ tak vŕzga. Ak máte posteľ s úložným priestorom, presvedčte sa, že nie je tento priestor preplnený. Pánty alebo skrutky nemusia takú záťaž uniesť a nepríjemné zvuky sú na svete. Posteľ, ktorej nohy nedoliehajú tesne k podlahe, je možné opatriť gumovými nožičkami.

Zvuky vychádzajúce z matraca

Vŕzgavé zvuky môže vydávať aj pružinový matrac. Našťastie matrac je ľahko vymeniteľná časť postele a jej závadnosť mnohokrát spoznáte aj podľa toho, ako sa ráno počas vstávanie cítite. Odstráňte matrac z postele a niekoľkokrát sa po nej prevalte. Ak je závada práve na matraci, bude takto položená matrace vydávať rovnaké zvuky aj bez rámu.

 
 
Pružinový matrac Ken

9.00 € 9.00 €

 
 
 
Pružinový matrac Fred

9.00 € 9.00 €

 
 
 
Taštičkový matrac Ivor

9.00 € 9.00 €