Podľa čoho vybrať dokonalý nočný stolík?

29.01.2021

Elegantný a praktický nočný stolík je neodmysliteľnou súčasťou každej spálne. Iný stolík si asi zakúpite k jednolôžkové posteli ako k tej manželskej. Skúste sa riadiť nasledujúcimi jednoduchými pravidlami.

Praktický a pekný nočný stolík sa hodí ku každej posteli. Patrí rovnako tak do spálne, do detskej izby, do bytu, domu, na chatu i chalupu. Okrem praktickej funkcie odkladanie vecí ako je kniha a okuliare, na ňom stojí vždy malá lampička. Navyše nočný stolík plní aj svoj estetický účel.

Najprv vyberte posteľ a potom nočné stolíky

Základným pravidlom je, že najprv musíte kúpiť posteľ, s ktorou potom stolík zladíte. Niekedy sú nočné stolíky už súčasťou nábytku do spálne. Pri výbere vhodného stolíka berte do úvahy výšku postele vrátané s výškou matraca. Ideálny nočný stolík má totiž približne rovnakú výšku ako má posteľ, môže byť aj o niečo nižšia. O vyššiu stolík by ste sa mohli v noci udrieť a navyše vám nižšia nočný stolík neblokuje prístup k posteli. Pri zvolení vhodnej výšky a velkosti vám zaistí komfort a pohodlie pri odkladanie vecí.

Rozmery nočného stolíka

Premyslite si, či vám stačí malý, alebo naopak potrebujete veľký nočný stolík. Ujasnite si, čo všetko budete skladovať na jeho hornej ploche a koľko potrebujete zásuviek a poličiek. Praktický stolík pri posteli zvyčajne slúži na ukladanie knihy, časopisu, okuliarov, poháre s vodou, suveníru z dovolenky, fotografie v rámčeku, sviečok, budíka, ale aj mobilného telefónu alebo tabletu, ktoré vlastne do spálne nepatrí, pretože môžu narušovať spánok, ale napriek tomu je mnoho z nás v spálni má. K nočnému stolíku patrí aj lampička na čítanie alebo nočná lampa s tienidlom.

Vzhľad a vybavenie

Ak potrebujete mať veci na dosah, kúpte si stolík s dostatočným úložným priestorom, s uzatvárateľnými dvierkami, s poličkami a zásuvkou. Niekomu bude stačiť minimalistický stolík bez úložného priestoru, iný potrebuje viac miesta. Kovové alebo drevené nožičky vizuálne odľahčí priestor a zjednoduší aj čistenie pri vysávaní a vytieranie. Pri upratovaní oceníte aj nočné stolíky s kolieskami. Pekný spálňový nábytok môže mať mnoho podôb a často sú nočné stolíky súčasťou spálňových zostáv.

Voľba štýlu a farebných odtieňov

Podľa použitého materiálu aj designu si ujasnite tiež štýl. Môžeme vyberať stolíky z ušľachtilého dreva, retro, tradičné, starožitné aj rustikálne kúsky s bohatým zdobením, ale aj veľmi moderné alebo minimalistické. Jednoduché a praktické nočné stolíky spĺňajú pravidlo, že menej znamená viac. Veľmi dôležitá je aj voľba odtieňa farby, a to aj keď sa jedná napríklad len o tóny dreva. V spálni by mali byť farby, jemné, tlmené a upokojujúce. Farby by k sebe mali ladiť a materiály by sa mali navzájom dopĺňať.

Voľba materiálu

Ak chcete byť aj v noci v bezpečí, vyberte nočné stolíky bez ostrých hrán, do spálne aj detskej izby si môžete dať napríklad čalúnené nočné stolíky. Môžete zvoliť textil, dlho vydrží aj ekokoža, ktorá sa ľahko ošetruje. Dôležité je, aby nočný stolík ladil s posteľou. Veľmi originálnym riešením sú nočné stolíky v netradičných tvaroch, treba trojuholníkové do rohu alebo guľaté, pri ktorých nemusíte riešiť ostré hrany. Romanticky a vzdušne pôsobí stolíky a postele z kovu, ktoré ale vyžadujú väčšiu údržbu, najmä ak na ne pôsobí voda, ktorú si dávate na nočný stolík. Vhodné je použiť tácka. V kombinácii so sklom pôsobí kov vzdušne a elegantne. Finančne dostupné sú nočné stolíky z drevotriesky.

Stavte na dôležité detaily

Na nočných stolíkoch sú dôležité aj ich detaily. Premyslite kovové úchyty, ozdobné okraje, sokle, nôžky i dvierka. Skontrolujte aj pojazdy zásuviek. Veľmi pekný je tiež minimalistický štýl, moderné bezúchytkové otváranie alebo jemné nôžky. Veľmi pekne vyzerá aj ozdobné sklo alebo oblé tvary vrchných dosiek. Dokonalé detaily, výrazná alebo naopak jemná kombinácia materiálov, dokáže hotové divy. Môžete sa nechať inšpirovať prírodou alebo zapojiť svoju fantáziu. Vytvorte si v spálni pomocou praktického a kvalitného vybavenia pokojné prostredie, v ktorom sa vám bude dobre odpočívať.