Praktické komody nájdu využitie aj u vás doma

27.01.2021

Premýšľate, či si domov zaobstarať komodu? Dáme vám niekoľko tipov na ich využitie. Komodu môžete zaradiť hneď do niekoľkých aspektov vášho života a vášho bývania. Môže slúžiť na uskladnenie prakticky čohokoľvek.

Čo je to komoda?

Komoda je kus nábytku, ktorý je špecifický nižšími rozložitými šuplíky, ktoré sa využívajú najmä na uloženie bielizne. Niektoré komody sú obohatené o skrinky, vďaka ktorým sú možnosti využitia komôd značne rozšírené. Komody je možné používať nielen do šatne, ale aj do spálne a do obývacej izby. Inšpirujte sa našimi tipmi pre využitie tohto typu nábytku. Komodu využijete kdekoľvek, kde chcete uschovať väčšie množstvo vecí a zároveň si v nich urobiť poriadok.

Obývačka

Komody v obývacej izbe môžu doplniť obývaciu stenu, alebo ju do istej miery nahradiť, pokiaľ ju nevlastníte a neplánujete zaobstarať. Komoda ako menší kus nábytku býva volená poslednou dobou častejšie, než mohutné obývačkové steny, s ktorými nie je možné pohybovať inak ako vcelku.

V obývacej izbe môžete komodu využiť na uloženie posteľnej obliečky (obliečky, prestieradlá, deky), k starostlivému uschovanie sviatočných servisov (keramika, sklo, príbory) alebo sezónne oblečenie (svetre, kabáty). V menších bytoch je možné komody použiť na uloženie vecí, ktoré používa celá rodina, ale nehodia sa zaradiť ich do niektorej z spální či do kuchyne (kempingový výbava, uteráky). Ak máte nedostatok miesta vo väčšine miestností, odporúčame zaobstarať komody do obývačky.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/komody-do-obyvacky

Komoda v spálni

Spálňa bude miestom, kam si ako súčasť vybavenia vyberiete komodu s najväčšou pravdepodobnosťou. Komoda bude takto slúžiť najmä na uskladnenie oblečenia, spodnej bielizne, poťažmo šperkov, doplnkov a v neposlednom rade k uloženiu lôžkovín a uterákov.

Komody do spálne by mali ladiť s dekorom postele a nočných stolíkov, hlavne farebne. Voľte tiež komody s tichým alebo spomaleným zatváraním a s tlmeným dojazdom, aby ste pri vstávaní nebudili ostatné spiace osoby.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/komody-do-spalne

Komoda v ďalších miestnostiach

Ako ďalšie možné využitie vás zrejme napadne umiestnenie komody do šatne. Svoje miesto môže mať aj vo väčšej predsieni či vstupnej hale, kde sa dá uchovať prakticky čokoľvek. Tu nájdu svoje miesto rukavice, šály, klobúky a čiapky, poťažmo aj topánky. Zásadným miestom pre umiestňovanie predmetov je aj vrchná doska komody, kde je možné vytvoriť dekoračné miesto nahrádzajúci na západe obvyklú výstavnej krbovú rímsu.

Ako vybrať komodu?

Existujú teda tri varianty komôd: so zásuvkami, so skrinkami, prípadne kombinovaná komoda so zásuvkami aj skrinkou. Taká komoda je ideálna aj ako bielizník. V obývacej a detskej izbe bude vhodnejšie komoda so skrinkami, pretože je jednoduchšie do nej umiestniť predmety nielen textilného charakteru (napríklad hračky alebo knihy). Skrinka v komode môže mať presklené dvierka, vhodná pre vystavovanie niektorých predmetov, ktoré chcete v byte vystaviť: trofeje, cédečka, dosky, obrázky alebo fotografie. Takéto komody sa volí hlavne do obývacích izieb.

Hrúbka políc by mala byť aspoň 1,8 cm, najmä pri dlhších kusov, ktoré potrebujú vyššiu nosnosť. Sledujte veľkosť a hĺbku šuplíkov v pomere s predmetmi, ktoré chcete ukladať. Komody do detských izieb musia byť zdravotne neškodné, nevyberajte preto lacné druhy nábytku, ktoré môžu byť napustené látkami potenciálne škodlivými pre zdravie vašich detí.

Určite je tiež vhodné vyberať správnu farbu komody, tak aby ladila so zvyškom nábytku v dome. Najrozšírenejšie sú biele komody alebo komody vo farbe dreva. Veľmi dôležitým kritériom je tiež veľkosť (prevažne šírka) komody, najčastejšie sú k dostaniu komody v šírke: 70-120 cm, 120-160 cm a 160-220 cm.

Komoda FORTUNA 41

Na čo pozor pri výbere komody?

Pri výbere komody vhodnej konštrukcie nahliadnite na uchytenie čelnej dosky šuplíku ku zvyšku šuplíku. Potom čo šuplík naplníte, je na túto časť kladený väčší nápor a ledabolo pripojené doska s úchytkami sa môže časom uvoľniť a šuplík sa tak rozbije. Ak zvolíte kvalitný nábytok z masívu, nezabúdajte ho pravidelne udržiavať olejom. Najpredávanejším materiálom je ľahko udržiavateľné, umývateľné lamino.