Psychológia farieb v interiéri - Vyvolávajte doma radosť a lásku

29.01.2021

Počas vybavovania bytu dopytujete hlavne kvalitný nábytok. Pri plánovaní podoby interiéru by ste ale nemali zabúdať aj na farby. Nezáleží len na estetickom pôsobenie a na subjektívnom pocite. Farby ovplyvňujú nielen našu náladu a aktivitu, farby ovplyvňujú aj naše telesné pochody. Hovorí sa tomu psychológie farieb. Z minúty na minútu dokážeme ochladnout, alebo naopak sa prebudiť. Farby máme spojené s určitými procesmi a mozog nás na základe týchto podnetov riadi. Neurobte preto chybu pri zariaďovaní bytu a nad farbami sa dôkladne zamyslite.

Biela farba do interiéru

Podľa východných náuk je biela farba najharmonickejšie farbou zo všetkých. Je tomu tak preto, že biele svetlo skrýva všetky farby spektra. Náuka o čakrách tvrdí, že z toho dôvodu sa dá biela využiť na harmonizáciu celého energetického systému. Biela farba navodzuje pocit prázdnoty (v pozitívnom slova zmysle), je vhodná k meditácii a máme ju spojenú s čistotou nielen fyzickú, ale aj duchovnú. Dáva to zmysel aj v praxi. Bielu farbu využívame počas rituálov akejkoľvek premeny: počas svadieb, krstín a ďalších udalostí tohto typu. V niektorých krajinách je biela farba považovaná za smútočné. My si farbu spája s čistotou aj vďaka spojitosti so zdravím. Zdravotné pomôcky sa predsa bežne vyrába v bielej farbe.

Biela farba sa používa do všetkých miestností, najmä v kombinácií s inými výraznými odtieňmi, ktoré by v dominantnej forme mohli byť na škodu. Jednoliatej čisto biele miestností môžu pôsobiť ako laboratórium. Cítime sa stiesnene a úzkostlivo. Napriek tomu sa nemusíte báť kúpiť v tejto farbe napríklad nábytok v spálni alebo kuchynskú linku. Biela farba tiež neodmysliteľne patrí do kúpeľní.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/kupelnove-zostavy

Šedá farba

Šedá farba je považovaná za neutrálne, ale ani tak by sa nemala používať na väčších plochách, bez toho aby bola kombinovaná s inými farbami, pretože môže osoby v blízkosti uviesť do beznádeje a smútku. Ako doplnok iných farieb je šedá ideálne. Nebojte sa použiť ju do akejkoľvek miestnosti v dome.

Modrá farba a pocit slobody

Modrú máme spojenú s nekonečnom (obloha, more), hĺbkou, inteligenciou, ale aj slobodou. Jej atribútom je voda, napriek tomu by sa modrou malo v kúpeľniach šetriť. Keďže modrá farba upokojuje, nebojte sa ju použiť v spálni, kuchyni alebo pracovne.

S červenou farbou opatrne

Červenú farbu si spájame s vášnivosťou, akciou, premenami a nebezpečenstvom. Evokuje v nás srdce, oheň a krv, preto mnohým ľuďom zvyšuje pulz, alebo ich dokáže ľahko rozčúliť. V niektorých ázijských krajinách je červená svadobné farbou a je tiež farbou revolúcie. V interiéri by sa mala používať buď tlmená, alebo v menšom množstve a v kombinácii s neutrálnou farbou. Červenú používajte hlavne v miestnostiach, kde sa predvída aktivita: tančiareň, telocvične, v menšom aj v kuchyni, pretože povzbudzuje chuť k jedlu. Nepoužívajte ju v spálňach a obývacích izbách.

Oranžová farba má pozitívny vplyv na činnosť mozgu

Má podobné vlastnosti ako červená, a hodí sa teda tam, kde sa očakáva aktivita ľudí v miestnosti. Deti povzbudzuje k hre a prebúdza ich fungovania. Nevzbudzuje však agresivitu. Zlepšuje činnosť mozgu a schopnosť koncentrácie. Je preto vhodná do tried a pracovní. Oranžová farba evokuje slnko, je preto vhodná práve pre deti, pretože detský archetyp je so slnkom spojený. Je skvelou univerzálnou farbou do detskej izby, herne, či škôlky.

Zelená farba navodzuje regeneráciu

Ak máme nejakú farbu spojenú s prirodzeným chodom vecí, tak zelenú. Je tomu tak preto, že ľudský mozog potrebuje k regenerácii práve zelenú farbu, lieči sa jej aj nervová sústava. Preto sa v zelenej miestnosti cítime v bezpečí a harmónii. Prirodzene ju teda vyhľadávame prechádzkami v prírode. Zelená je však spojená aj s nezrelými plodmi, v kuchyni či jedálni môže spôsobovať nechutenstvo.

Žltá farba

Táto farba je univerzálne obľúbená pri zariaďovaní detských izbičiek. Rovnako je spojená so slnkom. Symbolizuje radosť a veselí, podporuje bdelosť, sústredenie a kreativitu. Je harmonická a meditatívná. Mala by sa využívať v izbách na severnej strane domu, ktoré sa jej prežiaria. Hodí sa v kombinácii so šedou.

Detská zostava INTE morská