Rady a tipy pre výber predsieňové zostavy

11.12.2019

Predsieň je vstupnou bránou do domu či bytu, ktorú vidí každý, kto do nej vstúpi. Preto je treba práve v predsieni dômyselne vyriešiť odkladacie plochy a dobre si zorganizovať úložné priestory. Ako si vybrať predsieňovú stenu? Pozrime sa na to.

Čím menej priestoru máte vo svojej vstupnej hale či predsieni k dispozícii, tým dôslednejšie vyberajte nábytok do predsiene. Stavte na jednotlivé kúsky pochádzajúce od jedného výrobcu. Pre úsporu miesta je lepšie nástenný vešiak a predsieňová stena. Ak však máte k dispozícii dosť miesta, môžete si zaobstarať samostatne stojaci dizajnový vešiak.

Na čo nezabudnúť v základnom vybavení

U predsieňovej steny by nemala chýbať väčšie šatníková skriňa, dobre vetraný botník na odkladanie topánok, vešiaková stena doplnená odkladacou poličkou na odkladanie drobností, čiapok, klobúkov, háčik na kľúče a väčšie zrkadlo alebo zrkadlová stena. Bude sa vám hodiť zásuvka na čistiace prostriedky na obuv i nazúvacie lyžicu. Zásuvka sa môže hodiť aj na šatky, šály, rukavice a ďalšie doplnky. Oceníte aj stojan na dáždniky, praktickú rohožku a hlavne taburet, stoličku alebo stoličku na ľahšie obúvanie a vyzúvanie.

Moderná šatníková skriňa - nábytok - interior.sk

Predsieňovej zostavy

Veľkosť predsieňovej zostavy prispôsobte rozmerom predsiene. Musí v nej zostať priestor na priechod aj prípadný prenos väčších kusov nábytku a spotrebičov minimálne 60 cm, ale ideálne 80 až 100 cm. Vyberte si radšej niektorý typ predsieňové zostavy. Môžete si zostaviť aj predsieňovú stenu z jednotlivých kusov nábytku podľa vlastných predstáv. Ak si vyberáte u jedného výrobcu, môžete dokúpiť a kombinovať rôzne kúsky nábytku. Premyslite farby čelných plôch, tvar úchytiek, typy vešiakov aj zrkadiel a starostlivo merajte rozmery jednotlivých dielov.

Vnútorné usporiadanie skríň a skriniek

Vnútorné usporiadanie skríň prispôsobte sami sebe. Môže ísť o policové systémy, pojazdné zásuvky aj voľné zavesenie odevov. Doplňte organizátormi, šanóny, držiaky a ďalšie doplnky. Vybavte stenu celoplošným zrkadlom, ktoré úzky priestor predsiene dokonale opticky zväčší. Zvoľte nábytok vo svetlejšom odtieni kvôli presvetlenie. Ak máte v predsieni dostatok denného svetla, môže byť nábytok i tmavšie.

Kvalitné materiály

Predsieňový nábytok sa väčšinou vyrába z lamina, masívu, dyhy alebo MDF. Lamino odolá mechanickému poškodeniu, ľahko sa udržuje a je cenovo dostupné a má mať vždy ABS hrany. MDF je odolnejší ako lamino, ale spoznáte to aj na cene. Oboje sa vyrába v mnohých farbách a dekoroch. Masívne drevo pôsobí luxusným dojmom a je príjemné na omak. Lakovaný nábytok sa ľahko udržuje, olejová úprava sa musí raz za čas obnoviť. Dyha je o niečo chúlostivejšie k poškodeniu, vlhko a svetlo, mení časom odtieň a nábytok je náročnejšie na údržbu.

Moderný predsieňový nábytok - nábytok - interior.sk

Pevná konštrukcia

Dôležitá je kvalita materiálu aj jeho spracovanie a pevnosť konštrukcie. Myslite na kvalitné kovanie, pánty a úchytky, ale aj pojazdové mechanizmy zásuviek. U vysokých skriniek skontrolujte stabilitu a možnosť pripevnenia k stene. Správne ošetrené a spracované musia byť aj hrany a dvierka musí sedieť. Sila lamina má byť 18 mm a pri menších skriniek 16 mm. U políc, vešiakových tyčí a botníku určeného na sedenie skontrolujte nosnosť. Skriňa na bundy, kabáty aj plášte a botník na obuv musí byť dobre vetrané.

Zamerajte si na dizajn

Pretože je predsieň to prvé, čo všetci pri vstupe k vám uvidí, dizajn rozhodne nepodceňujte. Vyberajte z mnohých komponentov pre predsieňové steny, ktoré môžete kreatívne skladať podľa svojich predstáv a rozmerov miestnosti. Steny a skrine bývajú často uzavreté, doplnené otvoreným vešiakom, vstavaným zrkadlom a pohodlným sedadlom na prezúvanie. Do malých priestorov môžete staviť na sklopné sedátka, ktorá ušetrí miesto. Vaša dokonalá predsieň urobí jedinečný prvý dojem.

Moderná predsieň - nábytok - interior.sk