Šatňa v spálni: Ako ju vytvoriť v malom byte?

21.03.2022

Vždy ste túžili po vlastnej šatni ako filmová hviezda? A čo vám bráni? To, že bývate v malom byte, ešte nie je žiadna prekážka. Poradíme, ako si vytvoriť šatňu v spálni v malom byte.

Prepažte spálňu

Ako vytvoriť šatňu v spálni v malom byte? Ponúka sa hneď niekoľko variantov, ako si v limitovanom priestore poradiť. Najľahší variant je, že sa spálňa prepaží av novo vytvorenom priestore sa urobí šatňa.

Vznikne tak miesto nielen na ukladanie odevov. Zároveň získate priestor pri novej stene, ktorú ste vytvorili vďaka prepážke. Ako ho využiť? Môžete tu urobiť napríklad pracovný kútik. To je skvelé riešenie v prípade, že pracujete na home office a stretáva vám vlastnú kanceláriu.

Namiesto pracovného kútika je možné ale vytvoriť aj beauty kútik, kam umiestnite toaletný stolík a zrkadlo. Každé ráno sa tu pripravíte na nový deň. A potom už len stačí vkĺznuť do oblečenia, pre ktoré siahnete do perfektne usporiadanej šatne. Tak ako tak získate šatňu a zároveň budete mať dostatok miesta na všetok spálňový nábytok.

Ďalším variantom je „schovať“ šatňu za čelo postele v spálni. Tento variant je ideálny v prípade, že spíte v naozaj malej izbe a nie je v ňom miesta na zvyšok. Získate šatňu, ale zároveň budete mať dosť miesta na miesto na spánok.

Priečku vytvorte ideálne z drevotriesky. Tento materiál je lacný a dobre sa s ním pracuje. Na priečku sa umiestnia obkladové dosky, napríklad zo sadrokartónu. Chcete niečo, čo je naozaj šik? Na sadrokartón umiestnite tapety, napríklad imitáciu betónu. Niekto ale volí klasické drevo - aj to je možné. Pri konštruovaní priečky ale počítajte s vyššou váhou.

Čo všetko by šatník mal obsahovať?

Šatňa sa nezaobíde bez šatníkovej skrine do spálne. Niekto tento problém rieši pomocou systému poličiek, ale na klasickú šatníkovú skriňu nedáme dopustiť. Môžete oba tieto spôsoby skombinovať. Šatníkové skrine zaobstaráte ako tie s klasickými, tak s posuvnými dverami, so zrkadlom alebo ako rohové skrine.

Keďže do šatne nie je vidieť, môžete voliť úspornejší dizajn. Rozhodne ale nezabudnite na šuplíky - ideálne na kravaty, opasky, slnečné okuliare a ďalšie. Pozor, príliš hlboké zásuvky neveští dobrotu. Dávajú príležitosť na neporiadok. Preferujte plytšie typy.

Neviete si rady, ako vybrať šatníkovú skriňu? Pozrite sa na nášho radcu Ako vybrať šatníková skriňa. Dozviete sa v ňom všetko dôležité. Dobre zvolená šatníková skriňa sa nakoniec môže stať aj pomyselnou „priečkou“, ktorá oddelí priestor v spálni od priestoru, kde sa obliekate. V tomto prípade by sme ale odporúčali riešenie na mieru.

Správna šatňa sa nezaobíde bez kvalitného osvetlenia, aby ste na všetko dobre videli. Skvelé sú najmä bodové LED diódy alebo LED pásiky. A samozrejme zrkadlá. Tie môžu byť súčasťou skríň. Ale možno zaobstarať aj také, ktoré sú samostatne stojace. V prípade, že sa zrkadlo do šatne nezmestí, dajte ho do spálne, do priestoru, kde spíte.

Na čo si dať pri zariaďovaní šatne pozor

  • Šatňa v spálni by nemala byť ani malá, ani príliš úzka. Minimum je šírka okolo 1 m 20 cm. Čo sa týka dĺžky, tú určíte podľa veľkosti miestnosti.
  • Dajte si záležať na tom, aby bol priestor ľahko prístupný zvonku aj zvnútra. Nepreháňajte to s vecami, aby sa zo šatne dalo vôbec vyjsť. Sťaženie prístupnosti patrí medzi 4 veľké chyby, ktorých sa pri zariaďovaní bytu dopúšťame.
  • Snažte sa, nech ladí so zvyškom priestoru. Nevyzerá dobre, ak sú šatňa a spálňa z úplne iného sveta. Odporúčame zakúpiť spálňovú zostavu. Vďaka nej budete mať istotu, že všetko dokonale ladí dohromady. Zvyšok dekoru doladíte pomocou tapiet či koberca.
  • V šatni nie je prirodzené svetlo. Pripravte sa na to, že bude vyzerať veľmi tmavo. Aby priestor nebol tak stiesnený, zariaďte ho vo svetlejších farbách.