Veľký sprievodca interiérovým dizajnom: tipy, ako zariadiť jednotlivé miestnosti

26.01.2022

Zariaďujete nový byt alebo plánujete rekonštrukciu? Potom budete určite potrebovať niekoľko tipov, ako to urobiť. Pripravili sme pre vás praktického sprievodcu, ktorý vám pomôže vytvoriť útulný a krásny domov. 

Ako zariadiť izbu pre tínedžera

Izby našich najmenších by mali byť ich útočiskom. Miesto, kde môžu vyjadriť svoje myšlienky a pocity. Zároveň potrebujú mať svoj vlastný kútik, kde sa môžu ukryť pred svetom dospelých. Čo všetko sa dozviete v našom článku Ako zariadiť izbu pre tínedžera, aby bola cool? Poradíme vám, akú farbu zvoliť pri maľovaní izby, prečo by mal byť stôl multifunkčný alebo aké doplnky urobia radosť dievčatám a aké sú vhodnejšie do chlapčenskej izby. 

Ako zariadiť úzku chodbu alebo predsieň

Chodba býva najmenším priestorom v byte. Nezáleží na tom, či máte v spálni šatník alebo veľké úložné skrine. Ale čo ak je predsieň jediným miestom, kde si môžete odložiť oblečenie a topánky? Pri zariaďovaní dbajte na farbu podlahy, stien a stropu. Na pomoc si prizvite optické ilúzie v podobe bielych odtieňov a veľkého zrkadla. Predsieňová zostava vám pomôže ukryť všetko oblečenie a obuv, ktoré nechcete mať na očiach. Ďalšie tipy nájdete v našom článku Ako zariadiť úzku predsieň alebo chodbu? Poradíme vám.

Ako zariadiť obývaciu izbu podľa Feng Shui

Naše domovy nás môžu podporovať a dodávať nám energiu. Musíme len vedieť, ako zariadiť jednotlivé miestnosti a aké farby zvoliť. Aby ste sa v obývačke cítili pohodlne, neumiestňujte pohovku chrbtom k dverám, používajte prírodné materiály a harmonické farby, ozdobte miestnosť pozitívnymi doplnkami a často vetrajte. Ak chcete získať viac inšpirácie, prečítajte si náš článok 7 tipov pre dizajn obývacej izby podľa Feng Shui

Ako zariadiť byt v štýle boho-scandi

Boho štýl symbolizuje tvorivú slobodu, nespútanosť a nezávislosť. Atribút Scandi prináša do štýlu boho minimalizmus a vzdušnosť severských krajín. Boho štýl je plný farieb, zatiaľ čo škandinávsky štýl je jednoduchý a minimalistický. Dokonale sa k sebe hodia! Pri zariaďovaní sa inšpirujte našimi tipmi v článku Ako zariadiť boho-scandi byt? Stavte na minimalizmus.

Ako zariadiť útulnú spálňu

Po náročnom pracovnom dni sa tešíme, až pôjdeme večer spať. Počas noci odpočívame a naberáme sily na nový deň. Ako vytvoriť oázu pokoja a zabezpečiť sladké sny? Okrem kvalitnej postele budeme potrebovať aj dobrý matrac a priedušný matrac. Dôležitú úlohu zohráva aj posteľná bielizeň, závesy a doplnky. Pri zariaďovaní svojej vysnívanej spálne sa inšpirujte naším článkom 5 pravidiel pre útulnú spálňu.

Ako zariadiť kúpeľňu 

Ako zariadiť kúpeľňu, aby vám v nej nič nechýbalo? Na prvom mieste je kvalita materiálu. Obklady, dlažba a kúpeľňový nábytok sú dušou miestnosti. Veľkosť dlaždíc opticky zväčšuje alebo zmenšuje miestnosť. Nepodceňujte preto ich výber. Pozornosť venujte aj farbám kúpeľňového nábytku a doplnkov. Drevo pôsobí útulne, lesklé materiály sú vhodné do modernej kúpeľne a kvety alebo sviečky vytvoria príjemnú atmosféru.  

Ako zariadiť kúpeľňu

Ako zariadiť malú spálňu

Ideálna veľkosť spálne by mala byť aspoň 12 m². Nemôžete si dovoliť takýto luxus? Nezúfajte. Máme pre vás riešenie, ako prakticky zariadiť aj tú najmenšiu miestnosť. Nájdete ho v článku 7 tipov na praktické a útulné zariadenie malej spálne. Dozviete sa napríklad, že srdcom každej spálne je posteľ. Prezradíme, že spálňové zostavy ponúkajú dostatok úložného priestoru a odporúčame optický trik so zrkadlom

Ako zariadiť chodbu, aby urobila dojem

Chcete, aby sa vaši priatelia a známi cítili príjemne. Ako to dosiahnete? Prvé miesto, ktoré každý návštevník uvidí, je chodba. Vizuál chodby dáva návštevníkovi predstavu o tom, ako bude vyzerať zvyšok nášho bytu alebo domu. Od predsiene závisí aj to, ako pohodlne sa bude návštevník v byte cítiť. Preto nepodceňujte jeho vybavenie. Praktické tipy nájdete v článku Ako zariadiť predsieň, aby urobila dojem.

Ako zariadiť domácu kanceláriu

Pracujete z domu? Ak súhlasne prikyvujete hlavou, určite potrebujete domácu kanceláriu. Ako si zariadiť domácu kanceláriu, aby ste sa mohli sústrediť a pracovať? Vyberte si vhodný nábytok, praktický stôl a stoličku. Nezabudnite na správne osvetlenie a príslušenstvo. Množstvo praktických tipov nájdete v článku Ako si zariadiť domácu kanceláriu? Pracujte pohodlne z domu.

Ako zariadiť spálňu v podkroví

V nevyužívanom podkroví môžete často nájsť ďalší obytný priestor bez toho, aby ste museli zvyšovať podlahu domu. Miestnosti v podkroví však majú svoje špecifiká. Šikmé steny vám neumožnia využiť celú plochu podlahy. Trámy uprostred miestnosti sú romantické, ale nepraktické z hľadiska úložného priestoru. Prečítajte si článok Ako zariadiť spálňu v podkroví? Dávajte si pozor na nábytok a zistite, na čo si dávať pozor pri zariaďovaní.

Ako zariadiť detskú izbu

Detská izba skrýva tri miestnosti v jednej: pracovňu, spálňu a herňu. Základom je kvalitná detská postieľka, tiché miesto na štúdium a dostatok úložného priestoru. Pre malé deti je veľmi dôležitý priestor na hranie a pre tínedžerov vybudujte oddychovú zónu. V článku Ako zariadiť detskú izbu? Rozdeľte si ju na 3 zóny a zistite, na čo by ste pri zariaďovaní miestnosti nemali zabudnúť.