Svetlý alebo tmavý nábytok: ako a kde ho použiť

23.11.2021

Je tmavý nábytok vhodný len do malých miestností? Kde si môžete dovoliť vymaľovať strop tmavou farbou? Aký odtieň nábytku je vhodný do obývačky? Na tieto a ďalšie otázky vám odpovieme v nasledujúcom článku. 

Farba podlahy

Pri výbere nábytku je dôležitým kritériom farba podlahy. Ak máte svetlú podlahu, môžete si zaobstarať akýkoľvek odtieň nábytku. Existuje len jedno pravidlo. Podlaha by mala byť aspoň o dva odtiene svetlejšia. K tmavej podlahe vždy vyberajte svetlý nábytok. Tmavá s tmavou by vyzerali príliš pochmúrne. Pozornosť venujte aj farbe stien. Svetlé pastelové odtiene sa hodia najmä na tmavú podlahu. Svetlú podlahu môžete kombinovať s tmavšou farbou stien. 

Veľkosť miestnosti 

V tomto prípade sú pravidlá jasné. Svetlé farby opticky zväčšujú priestor, tmavé farby ho zmenšujú. Ak máte malý byt, nezabudnite ho zariadiť svetlým nábytkom. Nemôžete sa pomýliť, ak má nábytok viac farieb, ale svetlé odtiene by mali rozhodne dominovať. Tmavé farby nábytku sú vhodné len do veľkých miestností. Ak naozaj chcete tmavý nábytok, vyskúšajte malý trik. Napríklad nohy stola môžu byť z čierneho kovu a jeho vrchná časť zo svetlého dreva. Táto kombinácia vyzerá veľmi elegantne.  

Jedálenský stôl Falco

Jedálenský stôl Falco

Formálne a neformálne miestnosti 

Ďalšie pravidlo pre výber správnej farby nábytku je nasledovné: Svetlé farby sú vhodné do neformálnych miestností, tmavé farby do formálnejších. Medzi neformálne miestnosti patrí spálňa, detská izba alebo jedáleň. Svetlé farby dodávajú týmto miestnostiam vzdušnosť a ľahkosť. Obývacia izba je naopak formálnou miestnosťou. Tmavé farby ju zútulnia a zjemnia. 

Pozitívny alebo dramatický vzhľad

Máte doma dostatok miesta? V tom prípade si môžete zaobstarať tmavý nábytok, ktorý sa stane hlavným dizajnovým prvkom v miestnosti. Tmavá farba na seba automaticky upozorní. Zlaďte nábytok aj s dekoráciami. Patria sem vankúše, prikrývky, závesy alebo sviečky. Čierny kov a tmavé drevo vyzerajú skvele s tmavozelenou, púdrovo ružovou alebo zlatou farbou. Na druhej strane sa k bielemu nábytku hodí levanduľová, svetlozelená, svetlomodrá alebo ružová.  

Umenie farieb v priestore  

Malá miestnosť neznamená, že ju musíte celú zariadiť v jasných farbách. Napríklad tmavý strop pôsobí veľmi elegantným dojmom a vyvoláva pocit, že sa nikde nekončí. Ak si nie ste istí, aký nábytok je pre vás najlepší, skúste kombináciu svetlých a tmavých odtieňov. V aktuálnych kolekciách sa napríklad tmavá orechová dyha kombinuje s bielym lakom alebo svetlý dub doplňa ešte svetlejší odtieň laku. Vedeli ste, že kombinovanie farieb nie je vašou silnou stránkou? Nechajte si poradiť od dizajnéra. Vyberie pre vás tie najvhodnejšie materiály a farby, aby ste sa cítili ako doma.