Typy kúpeľní - inšpirácia a návrhy všetkých kúpeľní

28.05.2022

Navrhujete si v hlave vašu vysnívanú kúpeľňu a váhate nad tým, v akom duchu ju vybaviť? Poradíme, ako zariadiť rôzne pôdorysy a aké štýly sú teraz v bytovom designe trendy.

Moderná kúpeľňa

Pre modernú kúpeľňu je typický čistý dizajn a dôraz na funkčnosť priestoru. Nenájdete tu mnoho dekorácií a zdobnosti. Interiér je skôr minimalistický, inšpirovaný škandinávskym štýlom. Typické sú pre neho hlavne neutrálne farby v kombinácii s prírodnými materiálmi a metalickými prvkami.

Ak túžite po dizajnovo výrazných prvkoch, kúpte si voľne stojacu vaňu či dizajnové svietidlá. Okrem dlaždičiek sa na obklad využívajú betónové stierky alebo drevo. Nezabudnite na kvety. Vyberajte odrody, ktorým budú vyhovovať vaše svetelné podmienky. Viac sa dočítate v článku o

modernej kúpeľni

>

moderná Kúpeľňová zostava

Kúpeľňa v spálni

Kúpeľňa v spálni je zaujímavý nápad, ako vylepšiť obytný priestor. Rozhodujú sa preňho hlavne ľudia v rodinných domoch alebo väčších bytoch. Priestor oddeľte pomocou priečky. Niekedy sa stretnete iba so sprchovacím kútom, ktorý je oddelený sklenenou stenou. Ďalšou alternatívou je voľne stojaca vaňa bez výraznejšieho oddelenia priestoru.

Dajte si pozor na to, akú zvolíte podlahu a obklady v priestore s vaňou alebo sprchovacím kútom. Nemali by byť príliš chúlostivé, čo sa týka vlhkosti. Ďalšou otázkou je, či je u vás možné zariadiť prívod vody do spálne.

Malá kúpeľňa

Naučte sa efektívne nakladať s priestorom, ktorý máte k dispozícii. Sprchovací kút ušetrí miesto. Avšak aj do malej kúpeľne je možné zaobstarať vaňu - záleží na pôdoryse miestnosti. Kúpeľňové skrinky alebo regály zase poskytnú dostatok úložného priestoru. Ak je to možné, snažte sa do kúpeľne umiestniť práčku, pretože je hlučná. Ideálne miesto je vedľa umývadla alebo sprchového kúta.

Svetlé farby vám pomôžu malú kúpeľňu opticky zväčšiť a presvetliť . Tým skôr, či nemá vlastné okno. Svetlú keramiku kombinujte napríklad so šedou, krémovou alebo béžovou farbou bytového textilu, obkladov a doplnkov. Docielite tak relaxačnú atmosféru a trendy vzhľadu.

malá kúpeľňová zostava

Kúpeľňa v paneláku

Kúpeľne v paneláku väčšinou nepatria medzi priestorovo veľké. Zamyslite sa nad pôdorysom a voľným miestom. Problém býva s nedostatočným odvetraním kvôli neprítomnosti okna, preto pozor pri výbere materiálov. Väčšinou sa stretnete s kombináciou toaleta, sprchovací kút a umývadlo. Niekedy je ale toaleta a sprcha zvlášť.

Ak chystáte rekonštrukciu, rozmyslite si, či je múdre priečku medzi miestnosťami odstrániť. Priečka sa totiž dá využiť na poličky a regály, takže získate množstvo úložného priestoru, ktorý by inak v malom panelákovom byte mohol chýbať.

Luxusná kúpeľňa

Luxusnú kúpeľňu môžete pojať z mnohých smerov. Niekto preferuje opulentné zariadenie a množstvo dekorácií. Iným zase vyhovuje strohý štýl s dizajnovými kúskami, voľne stojacou vaňou alebo priestranným sprchovacím kútom.

Ak máte dostatok financií, myslite pri zariaďovaní luxusnej kúpeľne hlavne na ergonómiu a kvalitné vybavenie s extra funkciami. Tak napríklad aj bežná vaňa môže mať funkciu perličiek. Zamerajte sa aj na dizajn a ďalší nábytok – niekto do luxusnej kúpeľne umiestňuje leňošky, kreslá a ďalšie.

​ ​

luxusná kúpeľňová zostava

Koupelna v podkroví

Využijte světlo, které se díky podkrovním oknům nabízí. Koupelny v podkroví jsou prosluněné a pobyt v nich je jako pohlazení po duši. Sluší jim zejména světlejší barvy, ale jestli máte rádi dramatičtější design, klidně zvolte tmavší hnědou nebo černou jako hlavní podkladovou barvu.

Koupelny v podkroví představují výzvu v tom, že se většinou potýkají s nedostatkem prostoru. Myslete na to nejen při výběru nábytku do koupelny (rohové verze atd.), ale i při nákupu sprchového koutu nebo vany – i ty totiž dokáží šetřit místo, když se na to jde šikovně.

Koupelna ve skandinávském stylu

Skandinávský styl definují čisté a světlé prostory, jednoduché linie, přírodní materiály a téměř žádné dekorace. Příliš si nepotrpí na zdobení, ovšem o to víc můžete investovat do kvalitního vybavení. Skandinávci rádi obkládají dřevem, a tak s ním můžete zaexperimentovat i ve své koupelně. Například ve formě nábytku nebo obkladů.

Co se barev týče, tak do skandinávského minimalismu se hodí hlavně neutrální barvy jako je bílá, šedá, béžová, krémová, ale i něžné pastely typu meruňka, levandule, mentol či šalvějová. Místo přemíry dekorací vsaďte raději na květiny.

Koupelnová sestava skandinávie

Koupelna do tvaru L

Výklenek v koupelně do tvaru L svádí využít pro vanu, ale co takhle úspornější moderní sprchový kout? Pracujte s tím, kam se otevírají dveře a jaký je půdorys. Většinou bývá dost místa nejen na toaletu a umyvadlo, ale i dostatek skříněk.

Jestli nemáte v koupelně do tvaru L přirozené světlo, vneste ho sem pomocí dostatečného osvětlení a světlých barev, které místnost opticky zvětší. Koupelna nemusí být jen čistě bílá, stejnou službu udělají i různé světlé odstíny bílé, šedé, hnědé nebo pastelové barvy.

Koupelna s WC dohromady

Lidé se dělí na dva tábory – někdo na koupelnu s WC dohromady nedá dopustit, jiní preferují tyto prostory oddělené. Pravdou je, že tak získáte víc komfortu. Ve větších rodinách to ale může být problém, a to hlavně brzy ráno.

Prostor se dá oddělit také nižší příčkou nebo paravánem, i ty vám zajistí dostatek soukromí. Místnost navíc působí otevřeněji a prostorněji, než kdybyste ji úplně rozdělili a vytvořili dva samostatné pokoje.

Koupelna se saunou

Koupelna se saunou = wellness u vás doma. Dnes už to není tak neobvyklého, jestli máte dostatek prostoru a financí, klidně se do toho pusťte. Oblíbeným řešením jsou infrasauny, které jsou méně náročné a dají se umístit i do bytů.

Klíčové je zvolit odolnější materiály při vybavování koupelny. Oblíbené je například lamino v kombinaci se dřevem. Prostor sjednotíte obkladem, který použijete jako dlažbu i na stěnách. Dnes seženete dokonce i takové dlaždičky, které imitují dřevo, takže se nemusíte bát navlhnutí.

Provence koupelna

Provence styl je inspirovaný francouzským venkovem. Přímořská, uvolněná atmosféra je přesně to, co Provence definuje. Jak to přenést do vaší koupelny? Volte především světlé barvy. Pro Provence je typická levandulová, ovšem není nutností. Stejně dobře poslouží i bílá či jiné pastely.

Provence styl si potrpí na kámen a dřevo, nábytek z antiku a doplňky se stopy patiny. Jestli máte doma vybavení se stopami času, tak přesně to bude to pravé. Nezapomeňte na dekorace, kterými dotvoříte příjemnou domáckou atmosféru. Ideální je, když připomínají moře – mušle, oblázky, obrázky atd.

Prírodná kúpeľňa

Ak vám chýba odpočinok a dotyk prírody, vytvorte si oázu pokoja pri sebe doma. V prírodnej kúpeľni by mali dominovať prírodné materiály – drevo, kameň, kvety, ratan, prútie, slama, bambus. Zamerajte sa aj na prírodné a zemité farby ako je zelená, hnedá, modrá a ich odtiene.

Vyhrajte si so štýlovými doplnkami. Siahnite nielen po kvetoch, ale aj dekoráciách z kamienkov, predložkách z prírodných materiálov či dózičkách s pieskom a okruhliakmi. Namiesto ostrého svetla radšej zvoľte niekoľko miernejších zdrojov. A pri relaxácii vo vani si zapáľte sviečky.

Retro kúpeľňa

Retro je inšpirované 50. a 70. rokmi. Rovnako ako vtedajší čas je plný „futuristických materiálov“ a vymožeností. Okrem kovu sa nebojte zakomponovať aj plast. Namiesto ostrých hrán a jasne definovaných línií sú pre retro typické oblé tvary.

Retro štýl ale môže pripomínať aj staré chaty a domy, v ktorých žili našich rodičov a babičky. Teda dlažby s kvetinovými vzormi alebo so vzorom šachovnice, zabudované vane, kovové batérie a drevený kúpeľňový nábytok. Retro štýl si skvele rozumie s výraznými farbami, a preto sa nebojte experimentovať.

Retro kúpeľňová zostava

Rustikálna kúpeľňa

Rustikálna alebo vidiecka kúpeľňa je inšpirovaná vidiekom. Je pre ňu typické hlavne drevo v spojení s kameňom alebo dlažbou, ktorá kameň imituje. Ďalej dekorácie, ktoré vytvárajú hrejivú vidiecku atmosféru a bytový textil s vyšívanými vzormi alebo vo výrazných farbách.

Pri zariaďovaní si dávajte pozor na farby. Do vidieckej kúpeľne patria hlavne zemité tóny a farby, ktoré nájdete v prírode – šedomodrá, odtiene bielej a hnedej, zelená.

Úzka kúpeľňa

Úzkou kúpeľňu zariaďte vo svetlejších farbách, aby ste ju opticky zväčšili. Keby ste siahli po tmavých, miestnosť by pôsobila stiesnene. Priestor sa dá zväčšiť aj pomocou vhodne zvoleného osvetlenia a väčšieho zrkadla.

Ak chcete ušetriť priestor, namiesto vane si kúpte sprchovací kút. Ten vám nakoniec pomôže aj s úsporou vody. A voľné miesto môžete využiť na práčku. Nábytok voľte predovšetkým nástenný - získate tak miesto pri zemi.