Umývadlo v kúpeľni - Ide žiť bez nej?

13.01.2021

Úložného priestoru v kúpeľni nie je nikdy dosť. Všetky tie uteráky, osušky, hygienické a prácou potreby predsa len zaberú veľa miesta. Elegantným riešením môže byť umývadlová skrinka, ktorá nielen dobre vyzerá a pekne dopĺňa umývadlo, ale je navyše praktická - všetko budete mať pekne po ruke.

Najdôležitejšie "parameter" pri výbere bude veľkosť umývadlovej skrinky. Ak máte menšie kúpeľňu, zvolíte zrejme nejakú jednoduchú úzku skrinku. V prípade že máte priestoru viac, popremýšľajte nad celou kúpeľňovú zostavou, ktorá bude pekne dizajnovo zladená.

Skrine a skrinky do kúpeľne môžu byť vo forme otvorených políc alebo naopak uzavretých s dvierkami či zásuvkami. Možná je aj kombinácia oboch. Otvorené priestory sú vhodné napríklad pre uloženie uterákov či županov, za dvierka potom schováte väčšie veci, ako napríklad prášok na pranie či aviváže.

https://www.nabytok-interior.sk/kupelnove-zostavy

Ako vybrať umývadlovú skrinku?

Kúpeľňové skrinky pod umývadlo vám umožní mať po ruke všetko, čo potrebujete, a to nielen v šuplíku, na poličke či za dvierkami. Ako úložný priestor využijete aj povrchovú dosku okolo umývadla, kde môžete nechať treba kelímok s kefky na zuby alebo odložiť holiaci strojček či kulmu. Ak je vás v domácnosti viac, príde vám vhod dvojité umývadlo, a teda aj väčšie umývadlová skrinka.

Premyslite si, či chcete radšej umývadlovú skrinku na nohách, alebo zvolíte radšej závesný variant. Rozdiel je skôr estetický - v oboch prípadoch ide hlavne o to, aby sa drevo zospodu "nekúpala" vo vode po sprchovaní či havárii. Pre upratovanie je o niečo praktickejší závesná skrinka, pretože je pod ňou viac miesta pre manipuláciu s mopom.

https://www.nabytok-interior.sk/horne-zavesne-skrinky-do-kupelne

Skvele vyzerajú aj kúpeľňové skrinky s umývadlom. Ich veľkou prednosťou je, že k nim umývadlo presne rozmerovo sedí a dizajnovo ladí. Ďalší priestor, ktorý môžete využiť na uloženie kúpeľňových potrieb, ak máte potrebné menej miesta, je nad umývadlom. Praktické sú kúpeľňové skrinky so zrkadlom, ktoré môžete zaobstarať aj s pekne vyzerajúcim LED osvetlením.

https://www.nabytok-interior.sk/kupelnove-skrinky-so-zrkadlom

Aký materiál umývadlové skrinky zvoliť?

Kúpeľňový nábytok neustále vystavujeme vlhkosti a zmenám teplôt. Preto je veľmi dôležité dbať tiež na výber materiálu, z ktorého je vyrobený. Našťastie už sú preč doby, kedy sa používalo veľa plastov. Dnešné materiály sú oveľa odolnejšie a tiež lepšie vyzerajú. Aké teda máme na výber?

Kúpeľňová skrinka pod umývadlo ASMARA 864

Laminovaná drevotrieska LTD

Materiál, ktorý je tiež známy pod skratkou LTD je hojne využívaný. Vyrába sa laminovaním drevotriesky špeciálnym papierom, ktorý sa následne zaleje melamínovou živicou. LTD doska má hladký povrch, a je teda ľahko umývateľná a hygienická. Zabraňuje tiež prenikaniu vlhkosti do drevotriesky a je odolná voči drobným poškodením.

Drevovláknité dosky MDF

Ide o materiál s veľmi jemnou homogénnou štruktúrou (jemnejšie ako drevotrieska), do ktorého možno frézovať rôzne motívy. Vyrába sa bez použitia lepidiel a ide teda o čisto prírodný materiál. Povrch MDF dosky sa povrchovo upravuje fóliovaním (na dosku sa za tepla nalisujú PVC fólie) alebo lakovaním (možno použiť lesklý alebo matný lak).

Morený masív

Najčastejšie sa používa smrek morený do rôznych odtieňov. Získame tým jednoduchý a vzdušný nábytok stredomorského štýlu.

Masív

Najbežnejšia je céder, ktorý dotvára teplo v priestore a jeho jednoduchosť a čistota tvaru oživí každú kúpeľňu. Masív možno kombinovať s doskou, ktorá je z rovnakého materiálu ako obklad vane.

Masívne bukové drevo mahagónového typu

Tento materiál dodá kúpeľňovému nábytku nádych luxusu, zvlášť potom v kombinácii s presklenými dvierkami.