Vyberáme botník: Koľko topánok máš, toľkokrát si človekom

07.10.2020

V strednej Európe najčastejšie pri zariaďovaní interiéru doplácame na skladovanie sezónneho obutie a oblečenie. Bot mávame nakoniec ešte viac, než kabátov. Rôzne topánky do mesta, terénu, na šport, ale aj na doma alebo na voľný čas nemáme pomaly kam ukladať. A ak máte viac detí, ktoré rastú a majú stále nové a nové potreby, už vám nestačí vyhradený priestor v zádverie, aby ste udržali doma poriadok. Poradíme vám, ako vybrať botník pre vás a vašu rodinu.

Jaký vybrat typ botníku?

Policový botník

Základným typom botníku je botník policový. Policový botník je regál alebo skrinka, ktorá je vybavená niekoľkými policami s menším rozostupom a zároveň širšie policou na to, aby sa na ňu vošla škatule topánok. Policové botníky môžu mať rôzne rozmery, od nízkych poschodových botnickov až po vysoké regály alebo skrine. Na základe vašej potreby si môžete vybrať botník, aký vyhovuje priamo vám. Topánky sa ukladajú kolmo k stene, teda rovnobežne s podlahou. Jednoducho stojí na polici, ako by stáli na podlahe. Ide teda skôr o také "poschodové" riešenie akékoľvek iné vodorovné plochy, oproti výklopným botníkům, ktoré pracujú viac s plochou steny. Policové botníky môžete využívať v prípade, že máte veľa párov topánok a môžete si dovoliť obetovať väčšiu plochu podlahy práve úložným priestorom na topánky.

Botnik ZAPATA 02

Botník ZAPATA 22

Výklopný botník

Tento variant botníku sa stala rozšírenú, pretože dokáže úsporným a praktickým spôsobom uschovať veľa párov topánok. Výklopné botníky sú tvorené niekoľkými výklopnými zásuvkami, do ktorých sa páry topánok vkladajú na výšku do uchycovacieho mechanizmu umiestneného na výklopnej stene zásuvky. Po otvorení zásuvky teda vidíte topánky prehľadne vedľa seba, uchytené v špeciálnom kovovom alebo plastovom úchytu. Keďže topánky v podstate stojí vodorovne so stenou, výklopné botníky bývajú veľmi úzke, čo sa hodí do stiesnených chodieb. Zároveň je však na niekoľko málo párov potreba veľká plocha steny.

Box s produktmi: https://www.nabytok-interior.sk/241-vyklopne

Botníkové lavice

Praktickým rozšírením akejkoľvek predsiene je botníková lavice. Jedná sa o nízky botníček výškou zodpovedajúce zhruba výške stoličky, zato je dimenzovaný do šírky, pričom je na ňom umiestnený priestor na sedenie, často vybavený polstrovaním. Botníkové lavice bývajú väčšinou policové botníky s dvierkami, nie je to však pravidlo. Tento typ botníku využijú najčastejšie starší ľudia alebo rodiny s deťmi. V našej ponuke nájdete niekoľko nižších botníkov, z ktorých je možné botníkovou lavicu vytvoriť prikúpením sedacej časti. Niektoré predsieňovej steny zahŕňajú takýto botníček, nad ktorým je umiestnený panel s vešiakmi na kabáty a bundy.

Botník Nyborg 02

Ako vybrať rozmery botníku?

Vyberajte ideálne kus kvalitného nábytku, ktorý je priamo označený ako botník. Nehodí sa improvizovať, pretože potom môžete dôjsť k skutočnosti, že hĺbka police nezodpovedá hĺbke páru topánok, čo znemožní pohodlné upratovanie obuvi do útrob botníku. Toto je dôležité najmä u policových botníkov. Policový botník je praktickejšie, keď je hojne vyložený policami, opäť s pravidelnosťou zodpovedajúce približné šírke krabice obuvi, pretože sa potom do takého botníku vojde viac členkových topánok. Myslite ale aj na širšie police, kam by bolo možné uložiť čižmy.

Čižmy zrejme neumiestnite pohodlne ani do výklopného botníku, ktorý je taktiež dimenzovaný na maximálne členkové topánky. Zásobu papúč pre návštevy do neho ale ukryjete bezpečne. Pokiaľ bude rozpätie medzier medzi policami v botníku príliš veľké, hrozí prípadný nešvár vrstvenie topánok na seba, čím môžete topánky zašpiniť, poškrabať alebo si prinajmenšom v obuvi vytvoriť chaos.

Kvalitné botníky

Tipy pre jednoduchý nákup botníku

V prípade, že si neviete rady s výberom, môžete kúpiť celú predsieňovú zostavu. Predsieňovej zostavy sú sady niekoľkých kúskov nábytku, ktoré k sebe štýlovo aj rozmerovo ladia, takže si tak môžete vybaviť úplne prázdnu predsieň tak, aby vám fungovala. Väčšinou zahŕňajú do istej miery všetky spomenuté typy botníku; predsieňovú stenu so zrkadlom, botníkovou lavicou, menšie výklopný botník a skriňa v rovnakej farbe a dekoru. Skriňa je možné využiť buď na ukrytie ďalších predmetov alebo doplnkov, ale alternatívne je možné aj sem vložiť topánky, ideálne zabalené v krabici.

Predsieňový nábytok by nemal prekážať voľnému priechodu predsieňou a blokovať dvere. Ani botník by nemal byť prekážkou, hoci máte veľa obuvi. Nešvárom mnohých domácností sú topánky rozhádzané vo vchode a sťažujú tak vstup do domácnosti. Preto voľte nábytok múdro, podľa potrieb vašej rodiny. Nie ste si istí, či sa vami vybraná zostava do domácnosti hodí? Nahliadnite na naše tipy pre výber predsieňové zostavy.

Predsieňovej steny